Wypadanie włosów? To znak, że właśnie nadeszła jesień

Cześć!

Wypadanie włosów jesienią to normalna rzecz. Związana jest z porą roku, mniej bogatą dietą w witaminy i minerały, brakiem słońca i ruchu na świeżym powietrzu. Normą jest utrata od 50 do 100 włosów dziennie. Problem zaczyna się wtedy, gdy włosy wypadają garściami. Jeżeli chcesz tego uniknąć, to naucz się jesiennej pielęgnacji swojej czupryny.

Czemu włosy wypadają jesienią?

Wypadanie włosów jesienią jest związane z wieloma czynnikami. Jednym z nich jest nieprawidłowa pielęgnacja. Oczyszczanie mocnymi szamponami i brak ochrony przed słońcem wysusza i osłabia pasemka. Utrata włosów jesienią może być także spowodowana wahaniami poziomu hormonów. Dużą rolę odgrywa tu estrogen, który wiosną i latem nasz organizm produkuje w większej ilości, a jesienią i zimą jego poziom jest niski (w przeciwieństwie do testosteronu). Na kondycję włosów wpływ mają także czynniki atmosferyczne. Słońce, wiatr, mróz i niskie temperatury szkodzą skórze głowy i włosom. Jak poradzić sobie z działaniem natury na naszą czuprynę? Noś czapkę z przewiewnego, ale ciepłego materiału, używaj kosmetyków termoochronnych i delikatnie szczotkuj swoje pasemka.

Sekretne życie włosów

Nawet włosy nie mają łatwego życia, bo to dzieli się na trzy etapy. Pierwszym jest anagen, czyli aktywna faza wzrostu włosa w mieszku włosowym. Czas trwania tego etapu wynosi od dwóch do siedmiu lat. Aż 90% włosów na głowie znajduje się w fazie anagenu. Drugim etapem jest katagen, w trakcie którego włos zanika. Faza ta trwa od 14 do 21 dni. W tym czasie włos zostaje wypchnięty do góry i wypada w kolejnej fazie. Telogen, czyli ostatni etap cyklu włosa, trwa do trzech miesięcy. Cebulka staje się cieńsza, aż w końcu wypada przy myciu lub szczotkowaniu albo zostaje wypchnięta przez nowy włos. Czy wiesz, że z jednego mieszka włosowego wyrasta aż 20 włosów, żywa część włosa znajduje się pod powierzchnią skóry głowy, a martwa – nad nią? Głównymi składnikami włosa są: białko, keratyna i melanina, a połysk i gładkość pasemek oraz zdrowie zapewniają gruczoły łojowe umieszczone w skórze głowy.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Jesienne wypadanie włosów można powstrzymać na kilka sposobów. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

  • zmiana diety – posiłki uzupełnij o kwasy tłuszczowe, które pozyskasz z oliwy z oliwek, pestek słonecznika i dyni (produkty są również źródłem cynku). Jedz ryby, witaminy i owoce (także w postaci mrożonek);
  • podcięcie włosów – przytnij końcówki, które jesienią będą narażone na uszkodzenia mechaniczne (będą ocierały się o szalik lub kurtkę); w ten sposób zapobiegniesz rozdwajaniu się końców i wypadaniu włosów;
  • pożegnaj suszarkę – gorąca temperatura wysusza pasemka i prowadzi do przegrzania skóry głowy (to skutkuje wzmożoną pracą gruczołów łojowych i przetłuszczaniem się głowy). Pozwól włosom wyschnąć naturalnie lub w suszarce włącz nawiew chłodnego powietrza;
  • nawilżaj włosy – zanim umyjesz głowę, nałóż maskę nawilżającą lub olejek. Kosmetyk na włosach trzymaj około godziny, a następnie dokładnie zmyj. Na zakończenie takiej pielęgnacji zastosuj odżywkę zaaplikowaną na długość;
  • dbaj o skórę głowy – raz na dwa tygodnie rób peeling skóry głowy, myją ją delikatnie łagodnymi preparatami i regularnie nawilżaj. W przypadku przetłuszczania się głowy nie masuj jej, nie spłukuj szamponu gorącą wodą i nie bierz gorących kąpieli. Rozgrzana skóra szybciej się poci, a gruczoły łojowe pracują intensywniej.

Szampon na jesienne wypadanie włosów

Odpowiedni dobór kosmetyków to połowa sukcesu jeśli chodzi o jesienną pielęgnację włosów i skóry głowy. Być może będą ci potrzebne dwa szampony. Jak to możliwe? Włosy niektórych z nas mogą łączyć dwa typy, np. tłuste u nasady i suche na końcach. Wiedz także, że wygląd i kondycję pasemek pogarsza noszenie czapki, farbowanie i nieprawidłowe szczotkowanie. Ważne jest zatem stosowanie szamponów dopasowanych do rodzaju fryzury i potrzeb pasemek.

Balsamy i odżywki do włosów

Te kosmetyki mają działanie tylko pielęgnacyjne, nie odbudowują i nie leczą włosów. Odżywki i balsamy ułatwiają rozczesywanie, wygładzają pasemka i zapewniają naturalny blask. Produkty tego typu powinno nakładać się na włosy, a nie na skórę głowy; najwięcej kosmetyku wetrzyj w końce. Stosuj kilka razy w tygodniu, według instrukcji zamieszczonej na etykiecie, a wkrótce zobaczysz pierwsze efekty.

Jakie wy, dziewczyny, macie sposoby na jesienne wypadanie włosów?