Czepki do włosów, czyli moje „must have” w pielęgnacji włosów

Hej, hej!

Bardzo mi miło, że znowu jesteś na moim blogu! 🙂 Dziś przygotowałam dla Ciebie i wszystkich moich czytelniczek krótki wpis o czepkach.

Czepki do włosów to moja mała miłość. Uwielbiam! Mam naturalnie kręcone włosy, dlatego taki gadżet sprawdza się u mnie idealnie. I choć wiem, że mogłabym żyć bez czepków, to mam ich całą kolekcję.

Dziś opowiem wam o tym, jakie są rodzaje czepków do włosów i dlaczego warto ich używać. Jeśli jeszcze się zastanawiacie, do czego służy czepek do włosów, to jest właśnie wpis dla was.

Z A P R A S Z A M

Czepek do włosów. Czy jest potrzebny?

Powiem tak: nie jest konieczny, ale warto go mieć. Dlaczego? Dobry czepek do włosów ułatwia ich pielęgnację, chroni przed nadmierną wilgocią podczas kąpieli albo przed uszkodzeniem włosów podczas snu.

Choć umówmy się, że nie jest to najnowszy krzyk mody i nie wygląda się w takim czepku jak Marilyn Monroe. Czego się jednak nie robi dla piękna, prawda? Moim zdaniem warto czasami wyglądać gorzej, bez świadków. Niż potem mieć zniszczone i brzydko układające się włosy przez cały czas.

Co daje stosowanie czepka do włosów?

  • Sprawia, że włosy nie splątują się podczas snu.
  • Ułatwia rozczesywanie pasm po obudzeniu.
  • Zapobiega niszczeniu i odkształcaniu się włosów, gdy śpimy.
  • Pomaga unieść włosy u nasady i nadać im objętość.
  • Dba o odpowiedni kształt fal i loków.
  • Intensyfikuje pielęgnację maskami lub olejami.

Jaki czepek do włosów wybrać?

Czas na krótki przegląd tego, jakie są czepki do włosów. Zakładam, że nie wszystkie wiecie, który z nich wybrać. Ba! Pewnie nie macie pojęcia, ile właściwie jest rodzajów czepków. Z przyjemnością przedstawię wam dostępne opcje i podpowiem, co i do czego warto wybrać – niektóre czepki do włosów lepiej sprawdzają się do spania, inne do pielęgnacji.

RODZAJE CZEPKÓW DO WŁOSÓW

1. Czepek foliowy

Najtańszy, najłatwiej dostępny. W drogerii dostaniecie takie czepki w paczkach nawet po 100 sztuk. Z reguły są jednorazowe, choć z doświadczenia wiem, że takie „jednorazówki” zazwyczaj wykorzystujemy aż do zdarcia.

Do czego może służyć foliowy czepek na włosy? Ja najczęściej stosuję go przy nakładaniu maski, żeby wzmocnić jej działanie. To wygodne, bo maska powinna zostać na włosach przez dłuższy czas i nie jestem wtedy unieruchomiona – włosy zabezpieczone przez czepek foliowy nie ubrudzą mi niczego. Za tak niewielką cenę warto sobie zapewnić taką swobodę.

P.S. Niektórzy producenci dodają takie jednorazowe czepki foliowe do swoich masek na włosy.

2. Czepek kąpielowy

Tutaj mamy zdecydowanie trwalsze materiały i o wiele większy wybór wzorów i kolorów. W paski, w groszki, w kwiaty? W neutralnych kolorach, neonowym różu czy krwistej czerwieni? Z ozdobną kokardką albo bez? Czepki kąpielowe występują w naprawdę wielu pięknych wzorach – aż szkoda nie mieć takiego jednego.

Jakie zadanie spełnia czepek kąpielowy? Ma nieprzepuszczalną powłokę, więc chroni włosy przed zmoczeniem podczas kąpieli – a często zdarza się przecież tak, że włosy są jeszcze świeże, a my chcemy wziąć prysznic. Jednocześnie czepek kąpielowy sprawdzi się po nałożeniu maski. W połączeniu z gorącą parą podczas kąpieli, działa jak sauna dla włosów.

3. Czepek winylowy

Bardzo interesujący rodzaj, czyli czepek winylowy – wygląda jak złota folia lub koc termiczny (ci, którzy mają apteczkę w samochodzie, będą wiedzieli).

Taki czepek wykorzystuje się do efektywniejszej pielęgnacji włosów. Ma bardzo charakterystyczną cechę: zapobiega utracie ciepła, więc ułatwia wchłonięcie się maski lub oleju – zwłaszcza gdy przykryjemy go jeszcze ciepłym ręcznikiem. Kosmetyk będzie działał lepiej.

4. Czepek satynowy

Satynowy czepek do włosów to nie żadna fanaberia, ale bardzo przydatny gadżet, naprawdę. Do czego służy czepek satynowy? Do spania!

Spanie w czepku to prosty sposób na ochronę włosów przed uszkodzeniem podczas nocnego obracania się z boku na bok. Jeśli nie lubisz związywać włosów na noc, bo się odkształcają, to czepek satynowy sprawdzi się świetnie. Rano włosy nie będą poplątane i potargane. Taki czepek zmniejsza też ryzyko rozdwajania się włosów i łamania podczas snu.

5. Czepek siatkowy

Na koniec mam coś typowo dla posiadaczek loków. Jedną z opcji wysuszenia ich tak, aby zminimalizować puszenie się i odstawanie pojedynczych loków, jest zastosowanie siatkowego czepka. Taki czepek z siatki (dość cienkiej, z drobnymi oczkami) utrzymuje włosy w jednym miejscu i ułatwia wysuszenie ich np. za pomocą dyfuzora. Po zdjęciu czepka loki są uniesione u nasady i nie mają tendencji do puszenia się. Spróbujcie!

I na tym kończymy naszą podróż po krainie czepków do włosów.
Dajcie znać, czy też stosujecie czepki np. do spania lub na maskę!