Cześć!
Czy idealny składnik kremów istnieje? W końcu tyle słyszy się o formułach mogących zdziałać cuda, nowoczesnych składnikach stworzonych w laboratoriach, zaawansowanych pracach nad kosmetykami przyszłości poprawiającymi kondycję skóry. Tylko po co to wszystko, skoro według wielu kobiet najlepszym składnikiem pielęgnującym cerę jest witamina A i jej pochodne, w tym retinol. Sprawdźmy, czy to rzeczywiście prawda.
Jak działają pochodne witaminy A?
Jedną z substancji pochodnych witaminy A jest retinol. Jego działaniem zajmiemy się nieco później, a teraz sprawdźmy, jakie właściwości mają inne substancje pochodzące od witaminy A. Kwas retinowy może podrażniać skórę i powodować zaczerwienienie i łuszczenie się. Dwie kolejne substancje, palmitynian i octan retinylu, mają słabsze działanie niż retinol. Ich głównym zadaniem jest nawilżanie, rogowacenie skóry i zwalczanie wolnych rodników. Beta-karoten (prowitamina A) stosowana jest jako antyoksydant i znajduje się w wielu kosmetykach. Najsłabiej poznana forma witaminy A to retinal i prawo do stosowania go ma tylko jedna firma farmaceutyczna.
Retinol – rola w organizmie
Retinol w organizmie pełni bardzo ważne funkcje. Zalicza się do nich między innymi:
- regulowanie wzrostu,
- regenerację nabłonków,
- bierze udział w procesie widzenia o zmroku,
- hamuje wydzielanie hormonu TSH,
- zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie tyroksyny.
Z tych właśnie powodów jest stosowany do celów leczniczych. Używa się go do:
- zapobiegania i leczenie niedoboru witaminy A;
- leczenia chorób skóry (łuszczycy, trądziku, rybiej łuski);
- leczenia termicznych, popromiennych i innych uszkodzeń skóry;
- leczenia zapalenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego;
- zwalczania pieczenia i podrażnienia gałki ocznej oraz w okulistyce w przypadku zespołu suchego oka.
Działanie retinolu w kosmetykach
Retinol jest dodawany do kosmetyków ze względu na lecznicze i pielęgnacyjne działanie. Dzięki temu składnikowi:
- naskórek w całości się pogrubia;
- warstwa rogowa staje się mniejsza;
- zmniejsza się ilość nieprawidłowych komórek w skórze;
- zwiększa się produkcja włókien kolagenowych;
- wzrasta liczba nowych naczyń krwionośnych;
- zmarszczki są wygładzone;
- przebarwienia są rozjaśnione;
- skóra przetłuszczająca się jest zdrowsza.
Jak stosować kremy z retinolem?
Kupując krem z retinolem, zwróć uwagę, żeby był zamknięty w opakowaniu z nieprzezroczystego tworzywa – w ten sposób jego chemiczna stabilność będzie lepsza. Jeżeli produkt nie znajduje się w takim pudełeczku, to ty sama musisz przechowywać go w odpowiedni sposób, czyli z daleka od źródła światła. Maksymalne stężenie czystego retinolu w kosmetyku powinno wynosić 1%. Może cię to dziwić, ale jest ono na tyle wysokie, na ile pozwala skuteczna pielęgnacja skóry w domu.
Produkt z retinolem najlepiej stosować wieczorem, zwłaszcza na początku kuracji. Retinol bowiem oddziałuje na naskórek i powoduje uwrażliwienie na promieniowanie słoneczne. Jeśli stosujesz retinol na dzień, to pamiętaj o kremie z filtrem SPF 30. Podczas kuracji używaj produktów nawilżających, które z czasem będziesz mogła odstawić. Retinol bowiem wpłynie na produkcję kwasu hialuronowego, który będzie poprawiał nawilżenie skóry.
Czy retinol jest bezpieczny?
Jeżeli w kosmetyku jest niewielkie stężenie retinolu, to nie masz się czego obawiać. Może się jednak zdarzyć tak, że retinol i inne pochodne witaminy A zostaną przedawkowane. Pojawią się wtedy następujące objawy:
- zmęczenie i senność,
- zaburzenia żołądkowe i jelitowe,
- zmniejszenie łaknienia i wymioty,
- powiększenie wątroby i śledziony,
- żółtaczka,
- bóle głowy,
- wysuszenie, złuszczanie i pękanie skóry,
- rumień, świąd.
Aby uniknąć takich nieprzyjemności, powinnaś poznać dawkowanie retinolu. Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 8. roku życia to 5000-10000 jednostek na dzień przez kilka tygodni, natomiast dla dzieci poniżej 8. roku życia wynosi 2000-2500 jednostek na dzień. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, to nie powinnaś stosować retinolu. Może on wywołać u płodu zaburzenia rozwojowe, wady wrodzone układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego. Z tego powodu pacjentka podczas kuracji musi stosować środki zapobiegania ciąży, a przed rozpoczęciem leczenia uzyskać negatywny wynik testu ciążowego.
Zostaw komentarz