Cera zdradza wszystko. Widać na niej oznaki starzenia, zmęczenie i stres. Chociaż kondycja i wygląd skóry twarzy w dużej mierze zależy od genów i wieku, ma na nią wpływ także styl życia, w tym zwłaszcza sposób jej pielęgnacji. Nie wiecie, jak dbać o cerę? Poznajcie moje sposoby na piękną skórę twarzy.
Rodzaje cery wczoraj i dziś
Tradycyjny podział na cerę suchą, tłustą i mieszaną już nie istnieje. Winę za ten stan rzeczy ponoszą zanieczyszczenia środowiska, nadmierne korzystanie ze słońca i nadużywanie silnie działających kosmetyków. W konsekwencji trądzik może iść w parze z przesuszoną cerą, a na trądzik młodzieńczy cierpią także osoby po 30. roku życia. Dawniej życie było prostsze i takie anomalie nie miały miejsca. Dzisiaj, na skutek zmian cywilizacyjnych, wyróżniamy:
- cerę łojotokową (w tym cerę tłustą i przesuszoną),
- cerę suchą i odwodnioną,
- cerę wrażliwą (unaczynioną, z tendencją do nadwrażliwości i alergii).
Aby dobrać właściwe kosmetyki i metody pielęgnacji cery, musicie najpierw ustalić jej rodzaj.
Dobre nawyki
– Dieta
Po pierwsze, przestrzegajcie diety. Zdrowy sposób odżywiania zakłada spożywanie dużej ilości warzyw, owoców i białka zwierzęcego. Jego niedobór sprawia, że skóra staje się cienka, wiotka i mało sprężysta. To ważna informacja zwłaszcza dla Was, Czterdziestolatki.
Po drugie, spożywajcie nieograniczone ilości wody mineralnej. Właściwie dobrane kosmetyki nawilżą Was na zewnątrz, a woda pitna – od środka.
– Pielęgnacja
Błagam Was: bądźcie dla siebie delikatne. Nie szorujcie twarzy mydłem i nie trzyjcie jej ręcznikiem. Ponadto używajcie płynu do mycia twarzy o odczynie kwaśnym, a do pielęgnacji cery tłustej stosujcie preparaty z kwasem salicylowym.
Nie wyciskajcie krost i zaskórników. Krosty i zaskórniki są wypełnione tłuszczem, który jest rozkładany przez nagromadzone bakterie. Jeżeli wyciśniecie krosty lub zaskórniki, możecie doprowadzić do zakażenia. Z tego powodu tego typu niedoskonałości skóry należy wysuszać specjalnymi preparatami aż do skutku.
Wydaje Wam się, że łój to Wasz wróg? Jesteście w błędzie. Zmieszany z potem tworzy na powierzchni ciała płaszcz lipidowy, który natłuszcza skórę oraz zapobiega jej wysychaniu i pękaniu. Kwaśny odczyn łoju działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Łój zabezpiecza skórę i uelastycznia ją. Jak widzicie, jest Waszym sprzymierzeńcem. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy jest go za dużo; w konsekwencji skóra tłuści się, świeci i pokrywa krostkami. W dodatku pot zawiera dużo związków organicznych, co sprawia, że jest świetną pożywką dla bakterii, a niezmyty brzydko pachnie. Aby zwalczyć namiar łoju na twarzy, należy stosować kremy i podkłady matujące, puder oraz bibułki matujące. Z kolei w walce z potem nieoceniony okaże się antyperspirant.
– Styl życia
Pamiętacie, co wmawiali nam w szkole? Że ruch to zdrowie. Niestety, to prawda, zwłaszcza jeżeli odbywa się na świeżym powietrzu. Dotleniona cera jest pełna blasku, a odpowiednie ukrwienie sprawia, że łatwiej przyswaja substancje odżywcze zawarte w kosmetykach.
Wysypiajcie się. Podczas snu organizm regeneruje się dwa razy szybciej i dwa razy szybciej wchłania substancje odżywcze zawarte w kosmetykach.
Nie palcie. Jeden wypalony papieros osłabia mikrokrążenie skóry twarzy na kilka godzin. Wiecie, co to znaczy? Że w tym czasie skóra prawie nie oddycha. Właśnie to leży u podstaw żółtoszarej cery palaczy.
Zdrowa dieta
Pielęgnację skóry należy zacząć od środka. Witaminy i minerały zawarte w pożywieniu przez naczynia krwionośne dostają się do skóry właściwej i dzięki temu ją odżywiają. Wobec tego co jeść, aby lepiej zadbać o cerę?
Dobry wpływ na cerę mają produkty bogate w witaminę A, C, E i z grupy B oraz cynk i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
- Witamina A sprzyja złuszczaniu naskórka i reguluje ilość wydzielanego sebum. Znajduje się między innymi w marchwi i suszonych morelach,
- Witamina C przyspiesza syntezę kolagenu, chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym i wzmacnia naczynka krwionośne. Znajduje się zwłaszcza w porzeczkach i cytrusach,
- Witamina E zwalcza wolne rodniki i współtworzy tkankę łączną. Znajduje się między innymi w olejach roślinnych, orzechach laskowych, nasionach słonecznika i migdałach,
- Witaminy z grupy B znajdują się w mleku, przetworach zbożowych, roślinach strączkowych, migdałach i orzechach włoskich. Ich niedobór powoduje stany zapalne skóry i błon śluzowych oraz łojotok. Przy niedoborze witaminy B5 skóra nadmiernie rogowacieje, a witaminy B2 – pękają kąciki ust,
- Cynk zapobiega trądzikowi pospolitemu. Znajduje się w otrębach pszennych i pestkach dyni,
- NNKT zmniejszają kruchość naczynek krwionośnych, czego konsekwencją są tak zwane „pajączki”. NNKT znajdują się w olejach roślinnych, margarynie, orzechach włoskich i nasionach słonecznika.
Kosmetyki dostosowane do problemów cery
Dwa podstawowe problemy cery to odwodnienie i łojotok. W celu nawilżenia cery powinnyśmy stosować kosmetyki nawilżające, a w celu ograniczenia łojotoku – preparaty matujące.
Kosmetyki matujące mają na celu nie wprowadzenie w skórę wody, lecz ograniczenie jej ucieczki ze skóry właściwej. Z tego powodu powinny zawierać substancje silnie higroskopijne, czyli wiążące wodę, na przykład kwas hialuronowy.
Z kolei kosmetyki matujące mają za zadanie regulować wydzielanie łoju, to znaczy złuszczać naskórek. Tak działają kwasy owocowe, kwas salicylowy i kwas mlekowy.
Jakie są Wasze sposoby na piękną cerę? Dajcie znać w komentarzach!
Zostaw komentarz