Jakie domowe sposoby na worki pod oczami polecam?

Worki pod oczami mogą być skutkiem upływającego czasu, nieodpowiedniej pielęgnacji lub nieprzespanej nocy; w tym ostatnim przypadku znikają po uzupełnieniu niedoborów snu. Worki pod oczami szpecą twarz nawet co czwartej z nas. Skąd się biorą worki pod oczami i jakie domowe sposoby pozwolą nam się ich pozbyć? Jakie zabiegi na worki pod oczami polecam i jaki makijaż skutecznie je zakamufluje?

Skąd się biorą worki pod oczami?

Opuchlizna dolnych powiek, znana jako „worki pod oczami”, jest następstwem zastojów limfy w tkankach podskórnych. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne; wśród nich wymienia się:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • dojrzały wiek (spada napięcie mięśnia okrężnego oka, przez co słabną także tkanki wokół niego);
  • tryb życia (regularne zarywanie nocy, niezdrowa dieta, używki, siedzący tryb życia, częste opalanie się);
  • choroby serca, układu krążenia, nerek lub tarczycy.

Domowe sposoby na worki pod oczami

Worki pod oczami można zmniejszyć lub skutecznie zamaskować. Aby je zmniejszyć, polecam Wam wykonać następujące czynności przed snem: dokładnie wywietrzyć pokój, wypić szklankę wody i spać z głową na poduszce. Szklanka wody pomoże Wam oczyścić skórę z zalegających w niej produktów przemiany materii, a uniesiona głowa wspomaga cyrkulację płynów. Z kolei rano warto przemyć twarz chłodną wodą i zastosować jeden z następujących sposobów na worki pod oczami:

  • Odpowiednie kosmetyki
    Na opuchliznę pod oczami najlepsze są lekkie, odświeżająco-chłodzące beztłuszczowe żele lub kremy pobudzające krążenie krwi i limfy. Wybieraj te z witaminą C i K, kofeiną oraz wyciągiem ze świetlika, miłorzębu japońskiego, pietruszki, bławatka lub arniki. Po aplikacji takiego kosmetyku należy go wmasować w sposób, który odblokowuje naczynka limfatyczne, a tym samym pomoże usunąć nadmiar limfy.
    Ważny jest sposób aplikacji kremu. Ja rozprowadzam go delikatnie opuszkami palców i lekko muskam powieki. Następnie środkowym palcem punktowo uciskam powieki – najpierw górną, a potem dolną. Zawsze wybieram kremy zakończone metalowym aplikatorem, który automatycznie masuje moją skórę. Ponadto dwa razy w tygodniu nakładam maseczkę zmniejszającą obrzęki. Najbardziej lubię maseczki żelowe, zwłaszcza w formie płatków nasączonych substancjami poprawiającymi mikrokrążenie.
  • Chłodne kompresy
    Polecam Wam położyć na powieki – schłodzone w zamrażarce plastry ogórka (przed zamrożeniem warto je owinąć kawałkiem folii) lub pokruszone kostki lodu (je również trzeba owinąć – albo w woreczki foliowe, albo w bawełnianą ściereczkę). Chłodne kompresy zwężają naczynia limfatyczne, a tym samym usuwają nadmiar zalegającego w nich płynu. Poleżcie z nimi przez około 10 minut. Możecie dodatkowo zrobić masaż okolic oczu; wystarczy przykładać do skóry kostki lodu i delikatnie uciskać nimi opuchnięte miejsca w kierunku od środka do zewnętrznych kącików.
  • Schłodzone łyżeczki
    Działają jak chłodne kompresy. Schłodzone w lodówce stalowe łyżeczki wystarczy umieścić na oczach wygiętą stroną do dołu i leżeć z nimi przez około 10 minut.
  • Torebeczki z herbatą
    Torebeczki ogrzewajcie w letniej wodzie przez kilka minut, po czym przyłóżcie do opuchlizny; kofeina zawarta w herbacie zwęża naczynia i redukuje obrzęki. Taki kompres warto potrzymać na powiekach nawet przez pół godziny.
  • Okłady z plastrów ziemniaka
    Ziemniaki są bogate w potas, który zmniejsza opuchliznę, i skrobię o właściwościach łagodzących stany zapalne. Należy go obrać i umyć, po czym odkroić dwa plastry grubości pół centymetra i położyć na dolnej powiece na 5-10 minut.

Zabiegi na worki pod oczami

Jeżeli domowe sposoby, które Wam przedstawiłam, nie rozwiązują problemu, warto udać się do kosmetyczki. Na worki pod oczami pomoże drenaż limfatyczny tych okolic. Jest to specjalny masaż, który usprawnia przepływ limfy i innych płynów tkankowych.

Zabiegi na worki pod oczami oferują nie tylko salony kosmetyczne, lecz także gabinety medycyny estetycznej. Są wśród nich:

  • Light Eyes Ultra – zabieg, podczas którego – metodą mezoterapii – wstrzykuje się bombę substancji pielęgnacyjnych złożoną z kwasu hialuronowego, ruszczyku, witaminy C i heksapeptydów. Zabieg poprawia mikrokrążenie i elastyczność skóry oraz zmniejsza tendencję do gromadzenia się płynów wokół oczu,
  • Dermaheal Eyebag Solution – zabieg, podczas którego w dolną powiekę wstrzykuje się peptydy biomimetyczne. Te substancje stymulują drenaż limfatyczny i zapobiegają zastojom płynów w tkankach.

Makijaż na worki pod oczami

Makijaż oczwyiście nie zmniejszy opuchlizny pod oczami, za to ją zatuszuje. W tym celu sięgnijcie po rozświetlacz i nanieście go na wewnętrzne kąciki oczu. Możecie go zastąpić korektorem o ton jaśniejszym niż odcień cery. Nałóżcie go jedynie na granicy opuchlizny i skóry tak, aby ją zatrzeć. Zakamuflowane w ten sposób partie skóry możecie lekko przypudrować, pod warunkiem, że wcześniej nie nałożyłyście podkładu.

Jakie są Wasze sposoby na worki pod oczami? Preferujecie domowe sposoby czy profesjonalne usługi kosmetyczne? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!