Jakie są rodzaje filtrów UV i które z nich polecam?

Filtr UV obroni Was przed największym wrogiem Waszej skóry: słońcem. To nie zbędny luksus, lecz konieczność, jeżeli zależy Wam na zachowaniu zdrowej i gładkiej skóry. Azjatki nie ruszają się z domu bez filtra przeciwsłonecznego nawet w pochmurne dni. Słyną z pięknej cery, dlatego warto brać z nich przykład. Filtry UV różnią się między sobą zdolnością ochrony przeciwsłonecznej i rodzajem. Jeżeli chodzi o rodzaje filtrów, to istnieją filtry mineralne, chemiczne i mieszane. Jaki filtr UV wybrać i jakie są rodzaje filtrów UV? Jakie są różnice pomiędzy filtrem mineralnym a filtrem chemicznym? Jak dopasować filtr UV do skóry i dlaczego należy go stosować?

Jaki filtr UV wybrać?

Wybór filtra UV należy dopasować przede wszystkim do rodzaju promieniowania, przed którym ma chronić.

Wyróżnia się trzy rodzaje promieniowania słonecznego:

  • Promieniowanie UVC jest najniebezpieczniejsze dla zdrowia i życia, ale na szczęście w całości pochłaniane przez warstwę ozonową. Promienie UVC nie dochodzą do powierzchni Ziemi, dlatego nie musimy się przed nimi bronić.
  • Promieniowanie UVB dociera do skóry właściwej. Powoduje poparzenia słoneczne oraz uszkadza komórki naskórka, DNA i białka komórkowe. Ponadto przyspiesza starzenie się skóry, a także sprzyja rozwojowi nowotworów oraz zwyrodnieniom rogówki i siatkówki.
  • Promieniowanie UVA penetruje skórę jeszcze głębiej – dociera nawet do tkanki podskórnej. W konsekwencji błyskawicznie niszczy włókna kolagenu i elastyny.

Promieniowanie UVB i UVA działa rakotwórczo. Z tego powodu krem, który zabierzecie ze sobą na urlop, musi chronić przed jednym i drugim.

Owszem, nadmiar słońca źle wpływa na skórę, ale nie musicie się przed nim ukrywać. Wystarczy, że będziecie używać kosmetyków z odpowiednimi filtrami UV. Preparaty chroniące przed promieniowaniem UVA mają na opakowaniach oznaczenia „PPD” (Persistent Pigmentation Darkening) lub „IPD” (Immediate Pigmentation Darkening) albo informację, że taki filtr posiadają. Z kolei preparaty zabezpieczające przed promieniami UVB – skrót „SPF” (Sun Protective Factor) i liczbę oznaczającą wysokość filtra. Stopień ochrony przed promieniowaniem UVA trudno zmierzyć, dlatego ujednolicona skala wartości nie istnieje. W każdym razie w dobrych preparatach rośnie on proporcjonalnie do wysokości filtra UVB.

Rodzaje filtrów UV

Wyróżnia się następujące rodzaje filtrów UV:

  • filtry chemiczne (między innymi oksybenzon i meksoryl),
  • filtry mineralne.

Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie słoneczne, ale mogą powodować podrażnienia. Z tego powodu jeżeli macie skórę wrażliwą, naczynkową lub z przebarwieniami polecam Wam filtry mineralne, na przykład z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu. Powinny z nich korzystać także dzieci. Filtry mineralne mają zdolność odbijania i rozpraszania promieni słonecznych. Kremy wzbogacone o filtry mineralne zwykle są gęstsze.

Informację o rodzaju filtru, w jaki zaopatrzony jest preparat, znajdziecie na większości opakowań.

Filtr mineralny i filtr chemiczny – różnice

Kremy z filtrem mineralnym zawierają sproszkowane minerały, na przykład tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, i tworzą na skórze tak zwaną lustrzaną barierę, która odbija promienie słoneczne. Filtry mineralne nie wnikają w skórę, dlatego są bezpieczne dla niemowląt. Wartość takiego preparatu podnosi możliwie najbardziej naturalny skład. Krem, który wybierzecie, powinien chronić przed promieniowaniem zarówno UVB, jak i UVA.

Kremy z filtrem chemicznym możecie stosować w przypadku starszych dzieci, ponieważ wnikają one w głąb skóry i tam pochłaniają energię słoneczną. Na opakowaniach producenci zamieszczają informację, od którego roku życia można używać danego kremu.

Jak dopasować filtr UV do skóry?

Filtr UV powinien być dopasowany do fototypu skóry. Fototyp określa się na podstawie karnacji, obecności i natężenia piegów, koloru włosów i łatwości opalania.

Krem z filtrem musicie nakładać 20 minut przed wyjściem na słońce oraz powtarzać jego aplikację co 2-3 godziny i każdorazowo po wyjściu z wody (nawet jeżeli Wasz krem jest wodoodporny).

Dłonie są stale narażone na promieniowanie, dlatego jeżeli nie zabezpieczycie ich odpowiednim kremem, szybko się zestarzeją i pokryją plamami. Ochrony wymagają także usta, oczy i głowa, dlatego używajcie pomadki z filtrami oraz zakładajcie okulary przeciwsłoneczne i przewiewne kapelusze, a między 11 a 16 unikajcie słońca.

Idealne kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie istnieją, dlatego powinnyście potraktować kwestię ochrony przed słońcem z należną jej uwagą. I tak – niemowlęta do szóstego miesiąca życia w ogóle nie powinny być wystawiane na słońce, a dzieciom do trzeciego roku życia musicie zapewnić szczególną ochronę. Co to oznacza? Wszelka aktywność pod gołym niebem powinna odbywać się w odpowiedniej garderobie: przewiewnej, najlepiej bawełnianej, w jasnych kolorach. Głowa dziecka musi być osłonięta kapelusikiem lub czapeczką z daszkiem z osłonkami chroniącymi kark i uszy. Zabawy na plaży najlepiej organizować w cieniu lub pod parasolem, w godzinach przed 11 i po 16.

Dlaczego należy stosować filtr UV?

Wasza skóra wymaga jeszcze lepszej ochrony przeciwsłonecznej, jeżeli zażywacie preparaty lub używacie kosmetyków uwrażliwiających na słońce. W przeciwnym wypadku może dojść do reakcji fototoksycznej. Jej objawy przypominają poparzenie słoneczne: najpóźniej kilka godzin po ekspozycji pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a czasami pęcherze. Kiedy te symptomy znikną, na skórze widać przebarwienia, które trudno usunąć.

Do substancji o takich właściwościach zaliczają się niektóre antybiotyki, sulfonamidy, a także leki nasenne, moczopędne, hormonalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i przeciwtrądzikowe. Jeżeli je przyjmujecie, musicie używać tak zwanych sun blockerów, czyli kremów, które zapewniają prawie stuprocentową ochronę przed słońcem.

Wrażliwość na słońce zwiększają także niektóre zioła, na przykład dziurawiec, pietruszka, seler i mniszek lekarski. Wcale nie musicie pić z nich naparów – wystarczy, że Wasza skóra zetknie się z nimi podczas pracy w ogródku. Podobne właściwości mają zawarte w perfumach i dezodorantach substancje zapachowe, barwniki, alkohol i olejki eteryczne.

Jakich filtrów przeciwsłonecznych używacie? Mam na myśli rodzaj i wysokość filtru UVB. Jesteście zadowolone z efektów? A może musicie używać sun blockerów? Spełniają swoją rolę? Czekam na Wasze opinie!