Ochroń swoją skórę latem. Czym różnią się filtry chemiczne od fizycznych?

Ważne pytanie na początek! Czy wiecie czym różnią się od siebie różne filtry przeciwsłoneczne i jakie powinny być, aby zapewniać skuteczną ochronę skórze?

Wielokrotnie spotykam się z osobami, którym coś tam świta, ale nie do końca to, co powinno. Różnego typu kampanie, które miały na celu uświadomienie ludzi o szkodliwości promieniowania słonecznego i konieczności stosowania filtrów zwłaszcza latem, odniosły sukces. Mamy świadomość, że filtr przeciwsłoneczny jest ważny i trzeba się z nim zaprzyjaźnić. Jednak zbyt często wybieramy ten kosmetyk na oślep, nie wiedząc nawet, czym jest SPF.

Właśnie dlatego przedstawiam…

MINI PORADNIK – TAJEMNICE FILTRÓW UV

Czy wiecie, że bez zastosowania filtra przeciwsłonecznego możemy spędzić na słońcu zaledwie kwadrans!! Po tym czasie nasza skóra narażona jest na silne działanie szkodliwych promieni UVA oraz UVB. Nałożenie kremu z ochronnym filtrem daje możliwość dłuższego przebywania na słońcu bez obawy o oparzenie słoneczne. Zasada jest prosta: im wyższa wartość współczynnika SPF, tym więcej czasu możemy poświęcić na bezpieczne opalanie. 🙂

Aktualnie w kosmetykach stosuje się dwie grupy filtrów:

  • filtry chemiczne (różne związki organiczne),
  • filtry fizyczne (in. nieorganiczne, mineralne).

Czym różni się filtr chemiczny od fizycznego?

Różnic jest naprawdę dużo, ale całość sprowadza się do tego, że filtry chemiczne absorbują promienie słoneczne o określonej fali, podczas gdy filtry fizyczne rozpraszają światło, które pada na naszą skórę. Oczywiście każdy typ ma swoje wady i zalety, które postaram się przedstawić, żeby dać możliwość świadomego wyboru odpowiedniego dla nas filtra.

Filtry fizyczne mają zdolność rozpraszania promieniowania UV, a – co ważne – chronią zarówno przez promieniowaniem typu UVA, jak i UVB. Sprawiają wrażenie niemal niewidocznych na skórze i są przez nią świetnie tolerowane. Nie powodują podrażnień, jednak w wyższych stężeniach mogą rozjaśniać skórę (minimalizuje się ten efekt np. odpowiednimi silikonami lub kwasami). Istotne jest, że specjaliści są zgodni w kwestii bezpieczeństwa tych filtrów: mogą stosować je osoby o bardzo wrażliwej skórze, a także małe dzieci.

Zalety filtrów fizycznych:

  • chronią przed wszystkimi rodzajami promieniowania;
  • odpowiednie dla skóry delikatnej oraz dziecięcej;
  • nie tracą właściwości pod wpływem słońca lub z czasem.

Filtry chemiczne działają na innej zasadzie, ponieważ są związkami organicznymi, które pochłaniają szkodliwe promienie, zamiast je odbijać. W większości są to syntetyczne pochodne o dziwnych nazwach, których największą wadą jest, że ulegają rozpadowi pod wpływem promieniowania, dlatego konieczne jest uzupełnianie filtra, co jakiś czas. Są oczywiście wśród filtrów chemicznych takie, które nie odparowują ze skóry, nie tracą swoich właściwości pod wpływem UV/wody, ale odróżnienie ich wymaga już specjalistycznej wiedzy.

Zalety filtrów chemicznych:

  • zapewniają ochronę przed promieniowaniem;
  • występują w wielu różnych odmianach.