Jak pozbyć się rozdwojonych końcówek?
To pytanie pewnie spędza sen z powiek niejednej z was. Statystyki wskazują, że średnio co trzecia kobieta ma włosy z tendencją do rozdwajania się. Pamiętajcie jednak, że rozdwojone końcówki to nie wyrok!
Dziś opowiem wam moją historię. Jeszcze parę miesięcy powiedziałabym, że rozdwojone końcówki to moja największa włosowa tragedia. Miałam tak łamliwe pasma, że mimo dość bogatej i starannej pielęgnacji musiałam je podcinać regularnie. Każde kolejne mycie, suszenie, stylizowanie to była walka o to, żeby końcówki nie były spuszone. Ale nie poddałam się, przeszukałam pół internetu i wreszcie znalazłam – sprawdzone, polecane, najlepsze sposoby na rozdwojone końcówki.
Bez zbędnego przedłużania chciałabym się tymi sposobami z wami podzielić. Mam nadzieję, że dzięki temu zapanujecie nad swoimi końcówkami.
Przyczyny rozdwajania się końcówek
Zanim o sposobach, chciałabym jeszcze powiedzieć coś na temat tego, dlaczego włosy się rozdwajają. Bo to, że końcówki są zniszczone i zastosujemy na nie odpowiednią kurację, to jedno. Ważne jest też zminimalizowanie ich kolejnych uszkodzeń. Jak to zrobić? Wystarczy ograniczyć to, co szkodzi włosom i powoduje, że końcówki się rozdwajają.
Oto najczęstsze przyczyny rozdwajania się końcówek:
- nieodpowiednia pielęgnacja włosów np. za dużo protein;
- rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja;
- zbyt częsta stylizacja termiczna prostownicą/lokówką;
- suszenie gorącym powietrzem bez ochrony termicznej;
- zbyt gwałtowne rozczesywanie włosów;
- kosmetyki na bazie alkoholu m.in. do stylizacji włosów;
- uszkodzenia mechaniczne od spinek, gumek i ozdób;
- tarmoszenie włosów podczas wycierania ręcznikiem;
- dieta niskotłuszczowa, uboga w składniki odżywcze.
Co stosować na rozdwojone końcówki?
Oto moje sposoby na rozdwojone końcówki. Polecam żebyście wypróbowały wszystkie, bo nie każdy może zadziałać na wasze włosy, ale na pewno znajdzie się przynajmniej jeden, który polubicie i wprowadzicie do swojej pielęgnacji. Oczywiście dajcie później znać w komentarza, która metoda regeneracji zniszczonych końcówek się u was sprawdziła! Ale zanim przejdziecie do komentowania, poznajcie moje propozycje.
1. Olejowanie końcówek
Olejki w mojej pielęgnacji włosów są i będą już chyba zawsze. Sprawdzają się nawet wtedy, gdy mamy rozdwojone końcówki. Wystarczy wgnieść delikatnie małą porcję oleju w końcówki włosów po ich umyciu, przed suszeniem, aby zapewnić im ochronę przed rozdwajaniem się. W tej roli dobrze sprawdza się termoochronny olej arganowy lub idealny na końcówki olej z nasion bawełny. Spróbujcie same! To proste, a pewnie każda z was ma jakiś olejek pod ręką. Ważne, żeby był naturalny i bez dodatków.
2. Żel z siemienia lnianego
Jeśli nie macie pod ręką olejku, nic straconego. Można zastąpić go innym, doskonałym produktem ochronnym, który przygotujecie samodzielnie w kilka minut. Chodzi o domowy żel z siemienia lnianego. Jak go zrobić? Wsypcie łyżkę siemienia lnianego do garnuszka, zalejcie szklanką wody i gotujcie przed 10-15 minut. Po ostudzeniu i odcedzeniu nasion całość powinna mieć konsystencje żelu. Wystarczy wcierać siemię lniane w końcówki włosów, aby je ochronić, zapobiec ich rozdwajaniu, zregenerować i odżywić. To doskonały sposób.
3. Majonezowa maska do włosów
To, co stosuję równie często jak olejki, to maska do włosów na bazie żółtka. Przepis na ten domowy kosmetyk mam od mojej babci, która stosowała maseczkę jajeczną na włosy właściwie odkąd pamiętam i zawsze miała długie, piękne i mocne włosy. Mój przepis na maskę jajeczną jest prosty – jedno żółtko mieszam z łyżką dowolnego oleju i połową soku z cytryny. Nakładam na włosy, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek i czekam 15 minut, aby następnie umyć włosy. Tyle wystarczy, żeby bogactwo protein zawartych w jajku pomogło odbudować zniszczone końcówki. Choć dla widocznych efektów potrzebne jest regularne stosowanie tego sposobu.
4. Laminowanie włosów
Podobne efekty co jajeczna maska daje też użycie laminatu. I nie chodzi wcale o jakąś sztuczną substancję, ale o naturalny składnik, który odbudowuje włosy i tworzy na nich powłokę ochronną. Takim laminatem może być olej, może być siemię lniane, ale może też być żelatyna. Jeśli nie jesteś wegankami, to sięgajcie po nią śmiało, bo jest bogata w cenne dla włosów proteiny. Wystarczy nałożyć żelatynę na włosy na 10-15 minut, a następnie dokładnie zmyć, aby zobaczyć efekt. Końcówki będą gładsze, mniej rozdwojone i mniej spuszone.
5. Maseczka z banana i awokado
Bardzo chętnie i często sięgam też w pielęgnacji po owocową bombę witaminową, dzięki której moje rozdwojone końcówki odchodzą w zapomnienie, bo włosy się rewitalizują. Taka owocowa maseczka do włosów DIY nie jest trudna do wykonania – wystarczy wymieszać pół banana, pół awokado, pół łyżeczki miodu, łyżkę dowolnego oleju i łyżkę jogurtu naturalnego. Taką miksturę nakładamy na końcówki lub całe włosy, odczekujemy kwadrans, zmywamy i gotowe. Polecam powtarzać regularnie, bo tylko wtedy rozdwojone końcówki mają szansę się wzmocnić.
Dajcie znać, który sposób na rozdwojone końcówki podoba wam się najbardziej i oczywiście komentujcie. 🙂
Zostaw komentarz