Truskawki – pielęgnacyjne właściwości, kosmetyki DIY

Sezon na truskawki w pełni, dlatego czas przypomnieć, co tak naprawdę kryje w sobie truskawka. Ten niepozorny owoc może okazać się bardzo przydatny w codziennej pielęgnacji, dlatego naprawdę warto poznać jego właściwości i sposoby wykorzystania.

Jako maniaczka truskawek, które towarzyszyły mi od dziecka (wychowywanie na wsi, urodziny w truskawkowym sezonie), postaram się przybliżyć choćby częściowo to, jak dużo dobrego może nam dać ten niepozorny owoc 🙂

CZY TRUSKAWKI MAJĄ WPŁYW NA CERĘ?

Jak najbardziej, i to całkiem duży. Kosmetolodzy powtarzają, że warto stosować truskawki na cerę, bo kryje się w nich wiele niezbędnych naszej skórze witamina i minerałów. Można stosować je na świeżo, robić z nich domowe kosmetyki albo szukać ekstraktów truskawkowych w drogeryjnych kosmetykach. Ale o tym nieco więcej poniżej.

Co zawierają truskawki?

Właściwości truskawek biorą się z ich niezwykle bogatego składu. Mają dobroczynny wpływ na skórę, ponieważ znajdziemy w nich bardzo dużo witaminy A oraz kompleks witamina C + E. Ta pierwsza witamina to retinol, jeden z silniejszych antyoksydantów. Natomiast dwa kolejne składniki biorą udział w budowie kolagenu, czyli białka, z którego zbudowana jest nasza skóra. Dostarczenie ich w odpowiedniej ilości to sposób na elastyczną, młodą i pełną blasku cerę.

Oprócz witamin w truskawkach znajduje się też cały zestaw minerałów: wapń, żelazo, cynk i magnez. Jeśli zależy nam na naszym wyglądzie, one również się przydadzą. Wapń ma korzystny wpływ na procesy regeneracji naskórka, cynk utrzymuje stale zdrowy wygląd skóry, żelazo odpowiada za prawidłowe ukrwienie, natomiast magnez to złoty środek kontrolujący naturalne procesy złuszczania się martwego naskórka.

TRUSKAWKA = PRZYJACIEL TWOJEJ SKÓRY

Zachęcam do używania kosmetyków z truskawkami przez cały rok, ale jestem zwolenniczką sezonowej pielęgnacji. Koniecznie w sezonie, w którym dostaniemy świeże truskawki prosto od rolnika. To w nich kryje się najwięcej cennych składników i nie są one konserwowane tak, jak owoce, które importuje się do kraju poza sezonem.

Jak wykorzystać truskawki w pielęgnacji?

  • truskawkowa maseczka rozjaśniająca cerę;
  • maseczka regenerująca skórę z truskawek;
  • maseczka do twarzy łagodząca i odżywiająca;
  • peeling ujędrniający z truskawek.