Hej!
Krostki, pryszcze, niedoskonałości skóry… to wciąż wstydliwy problem, który dotyczy nie tylko nastolatków. Okazuje się ze osoby w wieku dojrzałym coraz częściej skarżą się na tego typu przypadłości. chyba najbardziej dokuczliwe (ponieważ bolesne!) sa krostki podskórne. Dlaczego się tworzą i jak się ich pozbyć? ZpraszamZapraszam na wpis!
Pryszcze podskórne – co to takiego?
Jak sama nazwa wskazuje, to po prostu pryszcze, które znajdują się… pod skórą! 😀 A dokładniej: pod zewnętrzną warstwą naskórka. Nie mają ujścia (kanaliku) więc nie można ich wycisnąć czy coś w tym stylu, co niektórym przychodzi często do głowy. W zasadzie żadnych krostek nie powinno się wyciskać, bo to tylko niepotrzebnie rozsiewa bakterie po całej twarzy… no ale nic. Pryszcze podskórne wcale nie sa niewidoczne- tworzą dośc okazałe wybrzuszenia, mogą mieć różne kształty i różny kolor, od czerwonego, przez żółtawy aż po siny. No i oczywiście sa bolesne: powodują dyskomfort.
Ujście tych krostek jest – jak już wspomniałam – zasłonięte skórą. Jak zwalczyć takiego pryszcza? Oczywiście zabiegi pielęgnacyjne wymagają udziału odpowiednich dermokosmetyków.
Zwykle te krostki występują w formie cysty lub twardych guzków. Warto wiedzieć, ze cysty znajdują się płycej niż guzki i są nabrzmiałe od ropy, co oczywiście widać na twarzy i niestety nie jest estetyczne.
Dodam jeszcze dla tych najbardziej zawziętych, którzy próbują wyciskać nawet podskórne zmiany:
nie róbcie tego, ponieważ w efekcie źle wykonanych zabiegów pojawiają się przebarwienia i nieestetyczne ciemne blizny, a sama krosta i tak może odrodzić się w tym miejscu an nowo, ponieważ skóra nie jest oczyszczona, a ognisko zapalne tylko się zaognia.
Podskórne pryszcze- gdzie na skórze się pojawiają?
Obalmy plotki: podskórne krosty wcale się nie tworzą jedynie na twarzy, w strefie T czyli na czole, nosie czy brodzie. Okazuje się, że mogą występować w bardzo wielu miejscach, i w dodatku nie tylko na twarzy. Lista nie wygląda optymistycznie, ponieważ pryszcze podskórne tworzą się:
- na policzkach,
- na czole, często przy linii włosów,
- na skroniach,
- na szyi i dekolcie,
- wokół uszu,
- na plecach i ramionach
Pocieszające jest to, że wiele z nich wchłonie się samoistnie po kilku dniach. Jednak gdy krosty podskórne utrzymują się a ich natężenie rośnie, powinniście skonsultować się z dermatologiem, oraz włączyć do domowej pielęgnacji odpowiednie kosmetyki.
Przyczyny pojawiania się pryszczy podskórnych
- trądzik torbielowaty czyli nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych.
- stosowanie kosmetyków zapychających pory,
- długotrwały stres
- skłonności genetyczne
- choroby metaboliczne, w tym cukrzyca.
Warto wiedzieć, że podskórnymi pryszczami są także czyraki, czyli łagodne zmiany skórne z ropą. Pojawiają się one przez zapalenie mieszków włosowych i mogą być efektem chorób (np. nerek lub wątroby), oraz czy niskiej odporności organizmu.
Leczenie pryszczy podskórnych
Tego typu rewelacje skórne najlepiej skonsultować z dermatologiem, a na codzień warto im zapobiegać, stosując odpowiednie kosmetyki lub dermokosmetyki. Do popularnych należą m.in. kosmetyki La Roche Posay oraz kosmetyki Cetaphil. Ważne jest też systematyczne oczyszczanie twarzy i niedopuszczanie do rozsiewania się zarazków po buzi. Dlatego oprócz dobrych, hipoalergicznych pianek do mycia twarzy warto stosować peelingi enzymatyczne.
Zostaw komentarz