Pryszcze podskórne – skąd się biorą i jak się ich pozbyć? 

Hej! 

Krostki, pryszcze, niedoskonałości skóry… to wciąż wstydliwy problem, który dotyczy nie tylko nastolatków. Okazuje się ze osoby w wieku dojrzałym coraz częściej skarżą się na tego typu przypadłości. chyba najbardziej dokuczliwe (ponieważ bolesne!) sa krostki podskórne. Dlaczego się tworzą i jak się ich pozbyć? ZpraszamZapraszam na wpis!

Pryszcze podskórne – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, to po prostu pryszcze, które znajdują się… pod skórą! 😀 A dokładniej: pod zewnętrzną warstwą naskórka. Nie mają ujścia (kanaliku) więc nie można ich wycisnąć czy coś w tym stylu, co niektórym przychodzi często do głowy. W zasadzie żadnych krostek nie powinno się wyciskać, bo to tylko niepotrzebnie rozsiewa bakterie po całej twarzy… no ale nic. Pryszcze podskórne wcale nie sa niewidoczne- tworzą dośc okazałe wybrzuszenia, mogą mieć różne kształty i różny kolor, od czerwonego, przez żółtawy aż po siny. No i oczywiście sa bolesne: powodują dyskomfort.

Ujście tych krostek jest – jak już wspomniałam – zasłonięte skórą. Jak zwalczyć takiego pryszcza? Oczywiście zabiegi pielęgnacyjne wymagają udziału odpowiednich dermokosmetyków.

Zwykle te krostki występują w formie cysty lub twardych guzków. Warto wiedzieć, ze cysty znajdują się płycej niż guzki i są nabrzmiałe od ropy, co oczywiście widać na twarzy i niestety nie jest estetyczne.

Dodam jeszcze dla tych najbardziej zawziętych, którzy próbują wyciskać nawet podskórne zmiany:

nie róbcie tego, ponieważ w efekcie źle wykonanych zabiegów pojawiają się przebarwienia i nieestetyczne ciemne blizny, a sama krosta i tak może odrodzić się w tym miejscu an nowo, ponieważ skóra nie jest oczyszczona, a ognisko zapalne tylko się zaognia.

Podskórne pryszcze- gdzie na skórze się pojawiają?

Obalmy plotki: podskórne krosty wcale się nie tworzą jedynie na twarzy, w strefie T czyli na czole, nosie czy brodzie.  Okazuje się, że mogą występować w bardzo wielu miejscach, i w dodatku nie tylko na twarzy. Lista nie wygląda optymistycznie, ponieważ pryszcze podskórne tworzą się:

 • na policzkach,
 • na czole, często  przy linii włosów,
 • na skroniach,
 • na szyi i dekolcie,
 • wokół uszu,
 • na plecach i ramionach

Pocieszające jest to, że wiele z nich wchłonie się samoistnie po kilku dniach. Jednak gdy krosty podskórne utrzymują się a ich natężenie rośnie, powinniście skonsultować się z dermatologiem, oraz włączyć do domowej pielęgnacji odpowiednie kosmetyki.

Przyczyny pojawiania się pryszczy podskórnych

 1. trądzik torbielowaty czyli  nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych.
 2. stosowanie kosmetyków zapychających pory,
 3. długotrwały stres
 4. skłonności genetyczne
 5. choroby metaboliczne, w tym cukrzyca.

Warto wiedzieć, że podskórnymi pryszczami są także czyraki, czyli łagodne zmiany skórne z ropą. Pojawiają się one przez zapalenie mieszków włosowych i mogą być efektem chorób (np. nerek lub wątroby), oraz czy niskiej odporności organizmu.

Leczenie pryszczy podskórnych

Tego typu rewelacje skórne najlepiej skonsultować z dermatologiem, a na codzień warto im zapobiegać, stosując odpowiednie kosmetyki lub dermokosmetyki. Do popularnych należą m.in. kosmetyki La Roche Posay oraz kosmetyki Cetaphil.  Ważne jest też systematyczne oczyszczanie twarzy i niedopuszczanie do rozsiewania się zarazków po buzi. Dlatego oprócz dobrych, hipoalergicznych pianek do mycia twarzy warto stosować peelingi enzymatyczne.