Aloes zamiast kremu. Za co pokochałam żel aloesowy w pielęgnacji?

Lubicie uniwersalne produkty do pielęgnacji? Ja też! I wiem, że (tak ja ja) pokochacie za wszechstronność żel aloesowy. Czy wiecie, jakie właściwości ma aloes i jak można zastosować go w kosmetyce? Ja wiem i chętnie się z wami podzielę tą wiedzą, bo aloes skradł moje serce i chciałabym, żeby skradł też wasze! 🙂

Podobno pierwsze wzmianki o tym, że aloes wykorzystywano w celach leczniczych, można znaleźć już w starożytnych zapiskach. Nic dziwnego, w końcu to całkiem popularna roślina, łatwa w hodowli i w zastosowaniu.

Co kryje w sobie aloes zwyczajny?

To źródło wielu witamin: A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C i E, a także kwasu foliowego (swoją drogą to też witamina) i minerałów: cynku, fosforu, magnezu, miedzi, potasu, wapnia i żelaza. To składniki, których jest najwięcej w aloesie, ale nie jedyne. Są jeszcze NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, naturalny kwas salicylowy, glukoza i beta-karoten. Przyznajcie same, że brzmi to naprawdę rewelacyjnie. Jestem zachwycona tym, ile dobrego może się kryć w tak niepozornej roślinie.

Najpopularniejsze właściwości aloesu

Zdecydowanie największą popularność aloes zdobył jako środek leczniczy na podrażnioną skórę, która potrzebuje ukojenia. Przy okazji odkryto jego inne właściwości, a mianowicie to, że:

  • doskonale nawilża skórę (jest humektantem);
  • łagodzi stany zapalne, podrażnienia, skutki poparzeń słonecznych;
  • przyspiesza gojenie się drobnych ran;
  • zmniejsza zaczerwienienie i swędzenie;
  • dostarcza skórze cenne składniki odżywcze;
  • zmniejsza szorstkość skóry, nadając jej miękkość i gładkość;
  • rozjaśnia niewielkie blizny i przebarwienia;
  • łagodzi objawy trądziku i przyspiesza jego gojenie;
  • zmniejsza obrzęk i opuchliznę np. pod oczami;
  • działa bakteriobójczo;
  • reguluje poziom wydzielania sebum;
  • wspiera prawidłowe złuszczanie naskórka;
  • pobudza regenerację i wzmacnia.

10 sposobów na zastosowanie żelu aloesowego

Wystarczy popatrzeć na listę najważniejszych właściwości żelu aloesowego, żeby z łatwością stwierdzić, że możliwości jego zastosowania jest naprawdę wiele. Zwłaszcza że jest to produkt naturalny i całkowicie bezpieczny nawet dla skóry suchej, podrażnionej, trądzikowej, dojrzałej, zmęczonej i ogólnie mocno uwrażliwionej. Podobnie sprawdzi się na włosach różnego rodzaju.

Jak zastosować żel aloesowy w pielęgnacji?

  1. Zamiast kremu do twarzy – wklepany w skórę twarzy doskonale ją nawilży i sprawi, że będzie dobrze odżywiona, gładka i pełna blasku.
  2. Miejscowo na trądzik – nałożenie żelu aloesowego na trądzik pozwala zapobiec przesuszaniu zmian (co mogłoby prowadzić do ich zaostrzenia), a także łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie.
  3. Jako składnik maseczek – każda maska do twarzy powinna nie tylko odżywiać, odmładzać i regenerować, ale też nawilżać, co zapewnia właśnie dodatek żelu aloesowego.
  4. Pod makijaż jako baza – żel aloesowy świetnie nawilża i wygładza skórę, a do tego ekspresowo się wchłania, więc jest idealnym zamiennikiem bazy pod makijaż: przygotuje skórę na make-up.
  5. Na ukąszenia – właściwości aloesu sprawiają, że nałożony na ukąszenie łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienie i przynosi ulgę.
  6. Jako krem pod oczy – nie ma lepszego składnika naturalnego, który można zastosować na wrażliwą skórę pod oczami, niż aloes: nawilży, odżywi, odmłodzi, zmniejszy cienie i opuchliznę.
  7. Zamiast balsamu do ciała – naturalny żel aloesowy nadaje się także jako balsam do ciała, ponieważ świetnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, zmiękcza i wygładza (warto połączyć go z olejem).
  8. Wcierka do skóry głowy – aloes (sam lub z dodatkiem olejów) sprawdzi się jako nawilżająca i łagodząca podrażnienia wcierka do skóry głowy, która nie tylko zapewni odżywienie cebulkom, ale też wzmocni włosy.
  9. Jako serum na końcówki – czysty aloes można wetrzeć w końce włosów, aby zapewnić im nawilżenie i miękkość, a także zapobiec ich rozdwajaniu.
  10. Po depilacji – skóra po depilacji (czy też goleniu) bywa mocno podrażniona, a wystarczy zaaplikować na nią odrobinę żelu aloesowego, aby przynieść ukojenie, zmniejszyć podrażnienie i zaczerwienienie.

To oczywiście tylko część zastosowań aloesu, te najpopularniejsze. Jeśli macie inne sprawdzone metody, podzielcie się nimi! 🙂

Jaki aloes do pielęgnacji wybrać?

Na rynku dostępne jest naprawdę wiele różnych żelów aloesowych. Warto baczniej przyglądać się składom, ponieważ w niektórych z nich przeważa woda, zagęstniki (np. guma guar, guma ksantanowa), ekstrakty z innych roślin, substancje zapachowe, a nawet substancje konserwujące (m.in. kontrowersyjne PEG-i). Bywa, że samego aloesu jest tam naprawdę mało, a przecież to on ma najlepsze działanie!

Jeśli chcemy mieć pewność, że stosujemy odpowiedni składnik, dobrej jakości i 100% naturalny, czytajmy składy i wybierajmy świadomie albo… wyhodujmy własny aloes zwyczajny w doniczce!