Gdzie trzymać kosmetyki? Prosty sposób na przedłużenie trwałości kosmetyków

Cześć, Dziewczyny!

To nie będzie kolejny wpis z serii „jak zorganizować swoją kosmetyczkę” albo tekst o patentach na uporządkowanie kosmetyków. Nie będzie zdjęć produktów pięknie posegregowanych w szufladach i organizerach. Dlaczego? Bo czasami trzeba odłożyć na bok estetykę, a zadbać o to, żeby kosmetyki przechowywać zgodnie z zaleceniami – w odpowiedniej temperaturze, z dala od ciepła, słońca itp. No, chyba że kompletnie nie zależy ci na przedłużeniu trwałości kosmetyków, wtedy możesz sobie odpuścić ten poradnik i przejść do innej części bloga (gdzie recenzuję kosmetyki).

OK, zacznijmy od podstawowego i dręczącego wiele kobiet pytania.

GDZIE PRZECHOWYWAĆ KOSMETYKI?

Pięknie byłoby, gdybym mogła wam powiedzieć o tym, że wystarczy jedna szuflada, jedna półka w łazience albo toaletka. Niestety prawda jest taka, że kosmetyki wymagają różnych warunków przechowywania. Niektóre można stawiać na toaletce, inne lepiej schować w ciemnej szufladzie. Jedne nadają się do trzymania w łazience, a inne nie. A czasami jakiś produkt trzeba po prostu włożyć do lodówki.

Skąd wiedzieć, gdzie trzymać jakie kosmetyki? Co nadaje się do lodówki, a co można trzymać pod prysznicem? Oto krótki poradnik dla was!

ZASADY PRZECHOWYWANIA KOSMETYKÓW

1. Kosmetyki, które trzeba trzymać w lodówce

Od tej grupy zacznę, bo wiem, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są kosmetyki, które powinny znaleźć się na półce tuż obok jajek, sera i masła. Do lodówki warto wstawiać:

  • wszystkie te kosmetyki, które są wrażliwe na temperaturę np. naturalne oleje nierafinowane o dużej zawartości kwasów wielonienasyconych (lniany, z kiełków pszenicy, wiesiołkowy);
  • niektóre produkty pielęgnacyjne, zwłaszcza kremy, serum i odżywki o naturalnym składzie, w których nie ma konserwantów, mogą szybko tracić swoje właściwości i psuć się w nieco wyższej temperaturze;
  • półprodukty do tworzenia kosmetyków, czyli naturalne substancje (surowce) wykorzystywane do robienia domowych maseczek i wzbogacania gotowych kosmetyków;
  • wszystkie kremy pod oczy (i to nie tylko te o naturalnym składzie), ponieważ schłodzona formuła takiego kosmetyku ma lepsze działanie na opuchliznę pod oczami i przynosi ukojenie.

2. Kosmetyki, które można trzymać w łazience

Mogłoby się wydawać, że miejsce kosmetyków jest właśnie w łazience. Pamiętajcie jednak, że to miejsce, w którym warunki (wyższa temperatura i wilgoć) sprzyjają rozwojowi bakterii, a więc mogą źle wpływać na przydatność do użycia wielu kosmetyków.

Co można trzymać w łazience? Przede wszystkim kosmetyki o długim okresie przydatności do użycia po otwarciu – określa go najczęściej otwarty słoiczek na opakowaniu (znak PAO). Im dłuższy termin przydatności, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że łazienkowe warunki zaszkodzą kosmetykowi, bo ma po prostu dużo konserwantów.

Do łazienki nadają się też wszystkie produkty o szczelnie zamykanych opakowaniach, do których nie może się dostać wilgoć i powietrze.

3. Kosmetyki do trzymania poza łazienką

Resztę kosmetyków można i warto trzymać poza łazienką. Jakie konkretnie kosmetyki nadają się do przechowywania np. w sypialni?

W temperaturze pokojowej, na toaletce. Tutaj zdecydowanie najlepiej będą się czuły kosmetyki do makijażu i perfumy. Warto jednak pamiętać, żeby nie trzymać ich w pełnym słońcu albo bardzo blisko źródła ciepła (kaloryfera). Niekorzystny wpływ na trwałość wielu kosmetyków mają dwa czynniki:

  • zbyt duża ekspozycja na słońce,
  • temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza.

Na toaletkę czy półkę można wystawiać tylko produkty, które mają ciemne opakowania. Jeśli nie przepuszczają światła, są dobrze chronione i dłużej zachowają swoją trwałość. Resztę niestety trzeba schować do szuflad lub pudełek (mimo że mają czasami naprawdę piękne opakowania).

I to już właściwie wszystkie moje wskazówki!
Dajcie znać, jak przechowujecie swoje kosmetyki. 🙂