Idzie lato, więc nasza skóra codziennie narażona jest na większą dawkę promieniowania słonecznego niż zwykle. Warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną choćby dlatego, że w dużych dawkach słońce jest dla nas szkodliwe.
Na początek trzy popularne skróty, które dla wielu osób mogą brzmieć tajemniczo:
- SPF – wskaźnik oznaczający stopień ochrony przez promieniowaniem UVB, który może być słaby (2-6), średni (8-12), wysoki (15-25), bardzo wysoki (30-50) lub ultrawysoki (powyżej 50).
- UVB – rodzaj promieniowania działające na powierzchni skóry, które stymuluje produkcję witaminy D oraz melaniny, czyli pigmentu odpowiedzialnego za efekt opalenizny; może również powodować oparzenia słonecznej i powstawanie rumienia na skórze.
- UVA – rodzaj promieniowania, które przyczynia się do fotostarzenia się skóry, ponieważ wnika do głębszych warstw skóry, uszkadza włókna kolagenowe, a także może powodować reakcje alergiczne na słońce np. swędzenie lub zaczerwienienie.
Naturalne olejki jako ochrona przeciwsłoneczna?
Jako miłośniczka opalania zdradzę mój sekret, że najlepszą ochronę przeciwsłoneczną zapewniają naturalne olejki. Są o niebo lepsze do codziennego stosowania niż kupne filtry przeciwsłoneczne i kosmetyki przeznaczone do opalania. Czemu?
- Olejki roślinne zapewniają naturalną ochronę przeciwsłoneczną.
- Można je stosować solo lub mieszać ze sobą w dowolnych ilościach.
- Oprócz ochrony zapewniają skórze także kompleksową pielęgnację.
- Nie obciążają skóry zbędnymi konserwantami, barwnika itp.
Najlepsze olejki przeciwsłoneczne (jeśli chodzi o naturalne oleje) są łatwo dostępne np. w sklepach z ekologiczną żywnością, w drogeriach z naturalnymi produktami albo w sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Warto w nie zainwestować, ponieważ dostajemy skuteczną i naturalną ochronę w niskiej cenie. Przedstawiam moją listę olejków, które pozwalają mi cieszyć się piękną i przede wszystkim zdrową opalenizną.
Olejki z naturalnym filtrem przeciwsłonecznym:
- olej kokosowy (2-4 SPF),
- olej z orzechów laskowych (3-4 SPF),
- olej sezamowy (4 SPF),
- olej z awokado (4 SPF),
- masło shea (3-6 SPF),
- olej ze słodkich migdałów (5 SPF),
- olej z orzechów makadamia (6 SPF),
- oliwa z oliwek (8 SPF),
- olej sojowy (10 SPF),
- olej z kiełków pszenicy (20 SPF),
- olej z nasion marchwi (38-40 SPF),
- olej z pestek malin (28-50 SPF).
Zostaw komentarz