Sposoby na usuwanie zbędnego owłosienia. Jakie metody depilacji polecam?

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Metoda i częstotliwość depilacji zależą od indywidualnych potrzeb. Jaką metodę depilacji wybrać? Dla kogo depilator elektryczny, wosk i krem do depilacji, maszynka jednorazowa i depilacja laserowa? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zachęcam do lektury.

Jaką metodę depilacji wybrać?

O wyborze metody depilacji decyduje szereg czynników, między innymi:

  • część ciała, którą chcecie wydepilować;
  • bujność owłosienia;
  • tempo odrostu włosków;
  • wysokość progu bólu;
  • poziom wrażliwości skóry;
  • kwota, jaką dysponujecie.

Jeżeli chodzi o kryterium części ciała, to na dużej powierzchni nóg i ramion najlepiej sprawdzi się wosk na ciepło lub na zimno, kremy i pianki oraz depilator elektryczny. Do twarzy używajcie specjalnych preparatów przeznaczonych do skóry wrażliwej lub wosku na zimno dedykowanego skórze na twarzy. Z kolei miejsca pod pachą i strefę bikini najlepiej wydepiluje krem, ale jeżeli Was podrażnia, zastąpcie go golarką.

Nigdy nie depilujcie ciała bezpośrednio po opalaniu i nie opalajcie się tuż po depilacji. Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry powinnyście poczekać przynajmniej 24 godziny. Zdarza się, że skóra nie toleruje żadnej metody depilacji, co objawia się grudkami, krostami i wrastającymi włoskami. Są to symptomy rzekomego zapalenia mieszków włosowych wywołanego mechanicznym drażnieniem skóry. W takiej sytuacji możecie zapuścić włoski i ewentualnie rozjaśnić je wodą utlenioną lub trwale je usunąć w gabinecie lekarskim.

Depilator elektryczny

Dobrej jakości depilator jest drogi, ale jego zakup szybko się zwraca. Depilacja depilatorem boli, ale odrost włosków następuje dopiero po kilku tygodniach. Ponadto ból można złagodzić poprzez schładzanie skóry kostkami lodu w foliowej torebce lub nakładkę chłodzącą. Zabieg najlepiej wykonywać po wieczornej kąpieli i zakończyć wmasowaniem w skórę kojącego balsamu nawilżającego lub specjalnej oliwki.

To moja ulubiona metoda depilacji i polecam ją każdej z Was. Chyba że macie niski próg bólu – wtedy będziecie trochę cierpieć.

Wosk do depilacji

To kolejna bolesna metoda depilacji, która w dodatku wymaga wprawy. Dobra wiadomość jest taka, że włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Macie do wyboru wosk na ciepło i wosk na zimno.

Wosk na ciepło musicie podgrzać, na przykład na kuchence gazowej lub w mikrofalówce, i nałożyć na skórę szpatułką. Wosk nie może być zbyt gorący, bo w przeciwnym razie naczynka krwionośne znacznie się rozszerzą, co zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Kiedy wosk stwardnieje, musicie go zerwać. Przed zabiegiem oczyśćcie skórę, aby umożliwić preparatowi dobre i równe przylgnięcie. Nie stosujcie potem żadnych oliwek ani balsamów, ale nie zaszkodzi posmarować skóry alantanem albo panthenolem lub zasypać talkiem.

Z kolei wosk na zimno to zazwyczaj plastry, które wymagają rozgrzania w dłoniach, przyklejenia i wygładzenia w kierunku wzrostu włosów. Za to odrywacie je w przeciwną stronę, szybkim ruchem i natychmiast po nałożeniu – inaczej za bardzo przylgną. Ponadto nigdy nie zmywajcie resztek wosku wodą ani alkoholem, bo plastry stwardnieją i ich zrywanie będzie boleśniejsze. Najlepiej używajcie do tego celu olejku po depilacji, który jest dołączony do opakowania wosku.

Ja osobiście nie przepadam za woskiem, ale znam kobiety, które używają go regularnie i są bardzo zadowolone. Według mnie depilacja woskiem jest zbyt bolesna; łatwiej mi wytrzymać wyrywanie pojedynczych włosów niż ich całych skupisk.

Maszynka jednorazowa

To najszybsza i zarazem bezbolesna metoda depilacji. Nikt nie jest doskonały, nawet ona – efekt utrzymuje się do dwóch dni, a włoski, które odrastają, są gęstsze i twardsze. Jeżeli interesuje Was maszynka jednorazowa, wybierzecie taką dla kobiet i nikomu jej nie pożyczajcie, nawet mężowi. Dlaczego? Ponieważ bakterie bardzo łatwo się roznoszą i może dojść do zakażenia. Ponadto pamiętajcie, żeby golić się z włosem, zwłaszcza tam, gdzie skóra jest delikatna. Pod włos ogolicie się szybciej i dokładniej, ale możecie przeciąć naskórek. Po goleniu pach wstrzymajcie się ze stosowaniem dezodorantu tak długo, jak to tylko możliwe. Zastąpcie go talkiem lub kojącym kremem z dodatkiem alantoiny. Polecam łatwo dostępny alantan.

Często sięgam po maszynkę jednorazową, mimo że efekty jej stosowania są krótkotrwałe. Ratuje ją szybkość, bezbolesność i ekonomiczność zabiegu. Ponadto maszynki jednorazowej można używać podczas kąpieli, co jest bardzo wygodne i przyspiesza golenie.

Krem do depilacji

Ta metoda depilacji jest bezbolesna i szybka, a włoski odrastają po maksymalnie pięciu dniach. Krem do depilacji zawiera substancje, które rozpuszczają włosy. Nakłada się go na skórę, a po około piętnastu minutach zmywa wodą lub zeskrobuje szpatułką. Przed zastosowaniem go warto przeprowadzić test uczuleniowy na małej powierzchni skóry. Jeżeli w ciągu dwudziestu czterech godzin nie zaobserwujecie żadnych niepokojących objawów, możecie nałożyć krem na większą partię skóry. Przed każdym zabiegiem wmasujcie w skórę delikatny balsam nawilżający, a jeżeli depilujecie okolice górnej wargi, wklepcie w usta wazelinę kosmetyczną. W ten sposób unikniecie podrażnień.

Depilacja za pomocą kremu rzeczywiście jest bezbolesna i krótko trwa, ale nie jest to metoda doskonała. Po pierwsze, w moim przypadku włoski odrosły już po mniej więcej dwóch dniach, po drugie, preparat jest drogi, a po trzecie, bardzo nieprzyjemnie i intensywnie pachnie. Mimo to jeżeli jeszcze nie testowałyście kremu do depilacji, zróbcie to. Warto mieć swoje zdanie.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa ma na celu trwałe usunięcie owłosienia. Aby to się stało, musicie poddać się całej serii zabiegów. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik skóry i włosów, czyli melaninę, która zamienia je w ciepło i nieodwracalnie niszczy cebulkę włosa. Zabieg wymaga powtórzenia, czasem trzy-, a niekiedy siedmiokrotnego.

Depilacja laserowa zostanie poprzedzona szczegółowym wywiadem, jaki przeprowadzi z Wami lekarz. Po zabiegu nie wolno się opalać, ponieważ to grozi powstaniem przebarwień. Depilacja laserowa jest raczej bezbolesna, choć niektórzy pacjenci mogą odczuwać pieczenie.

Co mogę powiedzieć? Jeżeli tylko macie fundusze (depilacja laserowa sporo kosztuje, zważywszy na wielość zabiegów), depilacja laserowa jest bardzo dobrym pomysłem, bo pozwala pozbyć się zbędnego owłosienia raz na zawsze.

Jakie metody depilacji Wy stosujecie i dlaczego? Czekam na Wasze opinie!