Co na przebarwienia? Wypróbowałam lukrecję

Cześć!

Z przebarwieniami zmagam się od ładnych kilku lat. To moje specyficzne pamiątki po trądziku, z którym na szczęście już się uporałam. Na plamki próbowałam już wszystkiego, ale najlepsza dla mnie okazała się być lukrecja. Czym jest, jak działa i jakie ma właściwości?

Co to jest lukrecja?

Lukrecja to roślina uznawana za leczniczą i pielęgnacyjną. Od wieków była wykorzystywana do celów medycznych i typowo urodowych. Jej najcenniejszą częścią jest korzeń, stosowany początkowo w problemach żołądkowych, z wątrobą, nerkami lub pęcherzem moczowym.

Jakie działanie ma lukrecja?

Działanie lukrecji skupia się na:

  • nawilżaniu i zatrzymywaniu wody we wnętrzu naskórka,
  • ściąganiu skóry i ograniczaniu wydzielania sebum,
  • pobudzaniu mikrokrążenia i przepływu limfy,
  • łagodzeniu podrażnień,
  • zwalczaniu bakterii odpowiadających za stany zapalne,
  • stymulowaniu mięśni do ruchów wykrztuśnych i rozkurczających,
  • zwalczaniu próchnicy.

Jak lukrecja działa na przebarwienia?

Przebarwienia powstają na skutek nadprodukcji melaniny na konkretnych obszarach skóry. Najczęściej są wynikiem oddziaływania promieniowania słonecznego i niektórych leków. Natomiast lukrecja te przebarwienia rozjaśnia. Dzieje się tak za sprawą jednego z jego składników, który jednocześnie blokuje enzym odpowiedzialny za proces powstawania melaniny. Wyciąg z lukrecji rozjaśnia ciemne plamy i ujednolica koloryt skóry, likwiduje pozostałości po trądziku i plamy starcze.

Czy lukrecja pomaga w walce z nowotworami?

Istnieją badania, które sugerują, że korzeń lukrecji leczy niektóre nowotwory. Prawdopodobne jest także to, że polifenole zawarte w tej roślinie powodują śmierć komórek nowotworowych. Niestety wciąż nie zatwierdzono leczenia tej choroby z zastosowaniem lukrecji.