Co paznokcie mają wspólnego ze zdrowiem? Choroby paznokci – rozpoznanie, leczenie i zapobieganie

Cześć!

Mówi się, że włosy odzwierciedlają kondycję organizmu i pokazują to, na co jesteśmy chorzy. Podobną funkcję spełniają paznokcie. Nie oznacza to jednak, że muszą być precyzyjnie pomalowane; bardziej chodzi o ich naturalny wygląd. Jeżeli są różowiutkie, mocne i odporne na uszkodzenia, a na płytce nie ma żadnych białych plamek i bruzd, to nie masz się czym przejmować. Ale jeśli twoje paznokcie wyglądają zupełnie inaczej, jest to oznaką twoich problemów zdrowotnych.

Paznokcie a zdrowy organizm

Paznokcie to nie tylko atrybut urody. Zapewniają także ochronę dla opuszek palców, ułatwiają wykonywanie czynności (chwytanie i podnoszenie drobnych rzeczy oraz zapinanie guzików). Paznokcie są wytworem skóry złożonym między innymi z keratyny. Oznacza to, że jest zbudowana z martwych komórek, które dopiero po kilku tygodniach od obcięcia odrastają, stają się mocniejsze i nabłyszczone. Żywa część paznokcia znajduje się w wale paznokciowym pod skórą i oskórkiem (czyli nazywanymi przez nas potocznie skórkami; cały czas zastanawiamy się, czy skórki wycinać czy odsuwać). Jeżeli usuniesz oskórek w zbyt dużej ilości, możesz osłabić paznokieć. A co wspólnego mają paznokcie z całym organizmem? Paznokcie są dobrze unerwione, dlatego kiedy zmienia się ich kolor, powierzchnia lub grubość, to wtedy mamy do czynienia z jakąś chorobą organizmu.

Problem z paznokciami? Idź do kosmetyczki

Jeżeli kosmetyczka zauważy, że na twoich paznokciach dzieje się coś niedobrego, to zaleci ci wizytę u lekarza. Na podstawie wieku klienta, wykonywanej pracy, urazów płytki paznokcia, przyjmowanych leków jest w stanie ocenić kondycję paznokci, a co za tym idzie – kondycję organizmu. Zdiagnozowanie zmian składa się z:

  • badania klinicznego pacjenta,
  • dermatoskopii lub wideodermatoskopii,
  • badania mikologicznego,
  • pobrania wycinka paznokcia.

Choroby paznokcia – objawy i leczenie

1. Bielactwo paznokci

Tę chorobę rozpoznasz po białych plamach na paznokciach. Przebarwienia mogą łączyć się w różne wzory i występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Jednak najczęściej są drobnymi białymi plamkami o średnicy 1-3 mm występującymi na paznokciach rąk. Uważa się, że bielactwo wskazuje na nieprawidłowe rogowacenie spowodowane urazami płytki i oskórka oraz grzybicą. Leczenie tej przypadłości jest bezskuteczne, a pacjentom zaleca się unikanie uszkodzeń.

2. Szponowatość paznokci

Szponowate paznokcie są mocno pogrubione i wykrzywione. Taki wygląd przybierają paznokcie u stóp, zwłaszcza na paluchach starszych osób. Towarzyszy im nadkażenie grzybicze. Szponowatość paznokci wiąże się z zaniedbaniami w pielęgnacji, zmianami płytki wynikającymi z długiego ucisku przez buty, sposobu chodzenia, zaburzeń krążenia i palucha koślawego. Pacjencji z tą chorobą mają trudności w doborem obuwia, poruszaniem się i wyjściem z domu. Szponowate paznokcie rosną wolno, a obcięcie je tradycyjnymi metodami nie jest możliwe.

3. Szorstkość paznokci

Paznokcie pokrywają się drobnymi łuskami wywołanymi przez łuszczycę, liszaj płaski, łysienie plackowate lub atopowe zapalenie skóry. Jednostką chorobową zostaje zajęta macierz paznokcia. Niestety szorstkości paznokcia nie wyleczy tradycyjna kuracja, a przy rozpoznaniu choroby pobiera się wycinek z paznokcia. Co gorsza leczenie choroby, która doprowadziła do takiego schorzenia paznokci, nie daje dobrych rezultatów.

4. Paznokcie rurkowate

Paznokcie samoistnie zwijają się w rurkę, wrastają w otaczający wał i powodują ból. Przyczyna choroby nie jest znana. Leczenie paznokci rurkowatych jest trudne; czasem wiąże się z interwencją chirurgiczną. W chorobie pojawiają się przewlekłe stany zapalne i nadkażenia bakteryjne.

5. Wklęśnięcie płytki paznokcia

Ta choroba najczęściej dotyka paznokci na rękach. Wgłębienie pojawia się w dalszej części paznokcia i może mu towarzyszyć ścieńczenie i rozszczepienie płytki. Wklęśnięcie może pojawić się w niedoborach żywieniowych, przy niedoborze żelaza, w zaburzeniach krążenia oddechowego, może być następstwem urazu lub nadczynności tarczycy.

6. Zmiana zabarwienia paznokcia

Zabarwienie płytki paznokcia może pojawić się na jej powierzchni, wewnątrz niej lub pod nią. Kolory niedoskonałości mogą być różnorodne. Ciemna podłużna linia jest oznaką znamienia barwnikowego lub czerniaka. Zielone zabarwienie jest skutkiem zakażenia bakteryjnego pałeczką ropy błękitnej. Niebieski odcień świadczy o srebrzycy. Plama olejowa to ciemnożółte zabarwienia charakterystyczne dla łuszczycy. Zabarwienia na paznokciach pojawiają się również przy zaburzeniu gospodarki miedzią i odkładaniu się żelaza w tkankach. Leki, które wywołują tę chorobę, to leki przeciwmalaryczne, preparaty złota i rtęci, chemioterapeutyki.

7. Zmiany paznokci a choroby układowe

Niedoczynność tarczycy, niedobór witaminy A i żelaza powoduje, że paznokcie są kruche, łamliwe i rozdwajające się. Palce pałeczkowate lub zespół żółtych paznokci pojawi się przy przewlekłej chorobie płuc. Choroby nerek, wysokie gorączki, choroby układu pokarmowego, niedoczynność przytarczyc lub cukrzyca powodują różne zmiany wyglądu i trofiki płytki paznokci.

Czy musiałyście zmierzyć się kiedykolwiek z jakąś chorobą paznokci?