Hej dziewczyny:)
Pewnie większość z Was pomyślała że dzisiejszy post jest skierowany do osób dojrzałych, od 35 roku życia wzwyż… nie dajcie się jednak zwieść. Temat skóry, jej budowy i funkcjonowania jest niezwykle istotny dla nas wszystkich. Nasz zegar biologiczny tyka nieprzerwanie, a skóra zaczyna się starzeć już mniej więcej od 25 roku życia, kiedy to powoli,ale sukcesywnie maleje ilość kolagenu w tkankach. Czy da się już w tak młodym wieku zastosować jakąś profilaktykę, która wspomoże nas w późniejszej walce o młodość? Innymi słowy – czy możemy stworzyć skórze jakiś „depozyt młodości”, aby później odwdzięczała się nam pięknym wyglądem? Oczywiście, ze tak!
Co w skórze piękne – czyli budowa i ważne elementy skóry
Żeby odpowiednio zadbać o skórę, musicie ją najpierw poznać. Nie, to nie muszą być wnikliwe studia, wystarczy odrobina wiedzy na jej temat. To w sumie przecież bardzo zaskakujący twór: cała Wasza skóra wraz z podskórną tkanką wazy około 18-20 kg, a jaj powierzchnia to mniej więcej 1,5-2 metrów kwadratowych. Grubość też jest bardzo różna – od najcieńszej (pod oczami) która wynosi 0,5 mm aż do najgrubszej (stopy), która ma 4,5 milimetra.
Skóra nie jest jednolita, to złożony z 3-ch warstw „stwór”;na jego całość składa się:
- naskórek (epidermis),
- skóra właściwa (dermis),
- tkanka podskórna (hypodermis),
To skóra właściwa interesuje nas najbardziej w pielęgnacji – to tam znajdują się osławione już w kosmetyce i kosmetologii włókna kolagenowe; ich budulec-kolagen-jest określany „białkiem młodości”- najważniejszym jej składnikiem, swoistym rusztowaniem skóry. Z wiekiem jego poziom maleje a skóra po prostu wiotczeje i zapada się, tworzą się zmarszczki. Czy wiecie, że istnieje aż 14 rodzajów kolagenu, lecz w kontekście kosmetologii liczą się dwa: kolagen typu III (odpowiada za nawilżenie skóry i jej jędrność) oraz kolagen typu I, który stanowi niemal 80% w naszym organizmie (to grube włókna, które są podporą dla skóry, ale nie maja one zdolności absorbowania wody).
Oprócz kolagenu w skórze właściwej znajdują się włókna elastynowe, które oplatają kolagen specyficzną siateczką. One również magazynują wodę i dzięki nim Wasza skóra jest elastyczna i sprężysta.
Trzecim ważnym dla pięknej i młodej skóry składnikiem są bardzo delikatne i cieniutkie włókna retikulinowe – występują one na granicy wszystkich tkanek i są swego rodzaju siecią, oplatającą naczynia krwionośne oraz włosy (ich podskórną część).
Oprócz tych o dużych, łączących się ze sobą struktur, w skórze znajduje się też szereg komórek, które pomagają w jej regeneracji i wspierają prawidłowe funkcje: fibroblasty, mastocyty i histocyty są równie ważne w jej „poprawności” i młodości.
Nie mogę nie wspomnieć tu o kolejnym rozsławionym już elemencie skóry, czyli kwasie hialuronowym. Ten półpłynny żel jest istotą młodości skóry – wypełnia on przestrzeń międzykomórkową zupełnie tak, jak powietrze wypełnia balon – jeśli jest go dużo, balonik jest duży, gładki i elastyczny. Im więcej powietrza z niego ucieka, tym bardziej wiotczeje gumowa powłoka balonu. Tak samo działa skóra w której spada ilość kwasu hialuronowego.
Jak zadbać o skórę by była długo młoda, piękna i zdrowa?
Jak już wspomniałam, kolagen typu I nie wiąże wody, więc należy mu nieustannie pomagać, „gromadząc” wszelkiego rodzaju płyny (oczywiście nie mówię o kawie i alkoholu). Pijcie zatem dużo wody, ziołowych herbat i jedzcie posiłki bogate w wodę (zupy, owoce, warzywa). Nie doprowadzajcie skóry do odwodnienia.
Aby skóra nie starzała się szybko należy ograniczyć wszystko, co jej szkodzi… papierosy, kofeina czy inne używki są bezwzględnie zakazane, jeśli chcecie, aby wasza cera była piękna nawet w wieku dojrzałym. Równie groźne jest nieodpowiednie odżywianie: przetworzona żywność, cukry proste i tłuszcze trans nie tylko są powodem wielu chorób, ale również mają niekorzystny wpływ na stan skóry i włosów.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który zakłóca prace komórek skóry jest stres oraz (często wynikający z tego pierwszego) brak snu. Te niekorzystne czynniki sprawiają bowiem, że skóra nie ma jak się zregenerować, a często w ogóle nie przyswaja odżywczych składników które jej dostarczamy.
Dobra wiadomość jest taka, że kwas hialuronowy, kolagen oraz witaminy można dostarczać w formie suplementacji. Ich działanie w kremach jest ograniczone, jednak również ma znaczny wpływ na wygląd i kondycję skóry – oczywiście pod warunkiem, że stosujecie produkty dobrej jakości, z jak najbardziej naturalnym składem.
Dbając o siebie, swój wypoczynek i komfort psychiczny, oraz odżywiając się zdrowo macie szansę na znaczne przedłużenie młodości skóry:)
Zostaw komentarz