Micele w kosmetykach. Jak działają te tajemnicze cząsteczki?

Coraz większą popularność zyskują kosmetyki z micelami. Czym są tajemnicze micele i jakie mają właściwości? O tym opowiem w dzisiejszym wpisie. Zapraszam 🙂

Z micelami po raz pierwszy spotkałam się parę lat temu w jakimś zagranicznym płynie do demakijażu. Jeśli się nie mylę to w ogóle popularność miceli zaczęła się właśnie od kosmetyków do oczyszczania twarzy. Od niedawna dopiero możemy zobaczyć je też w produktach do włosów np. szamponach. Choć słowo „zobaczyć” nie jest dobre, bo micele są tak niewielkie, że niezauważalne dla ludzkiego oka.

Czas poznaj je trochę lepiej. Czym są micele? Jakie mają właściwości? Jak działają? Jaka jest ich rola w kosmetykach? Czytajcie!

Micele. Co to takiego?

Mówiąc najprościej micele to małe cząsteczki używane w kosmetykach oczyszczających: płynach do demakijażu, szamponach, żelach do twarzy. Charakteryzują się tym, że bezkompromisowo wyłapują zanieczyszczenia, a więc poprawiają działanie produktów, w których się znajdują. Doskonale radzą sobie z każdym rodzajem zabrudzeń, co wynika z ich specyficznej budowy.

Micele mają właściwości hydrofilowe w wewnętrznej warstwie (przyciągają wodę, odpychają tłuszcz), ale ich zewnętrzna część jest hydrofobowa (odpycha wodę, a wiąże się z tłuszczami) – to oznacza, że przyciągają i pochłaniają tłuste zabrudzenia, ale równie dobrze radzą sobie z rozpuszczaniem wszystkich innych.

Dlaczego micele są tak dobre?

Specyficzna budowa i właściwości miceli sprawiają, że są one bardzo chętnie wykorzystywane w kosmetykach do oczyszczania twarzy oraz włosów. Co odróżnia kosmetyki z micelami od tych, które mamy pod ręką?

  1. Oczyszczają dokładniej, bo micele wyłapują każdy rodzaj zanieczyszczeń.
  2. Są delikatniejsze, bo nie wymagają tarcia i szorowania, aby zmyć brud.
  3. Nie pozostawiają tłustego filmu jak np. mleczka czy olejki do demakijażu.
  4. Nie podrażniają, bo rolę substancji myjącej pełnią micele, a nie detergenty.

Micele w kosmetykach do demakijażu

Najczęściej formuły micelarne to kosmetyki przeznaczone do demakijażu twarzy. Są popularne, ponieważ świetnie radzą sobie nawet z makijażem wodoodpornym. Zazwyczaj musimy do niego wykorzystać nieco tłustsze formuły, które mogą przeciążać i zapychać skórę, a w tym przypadku wystarczy dobry płyn micelarny i wacik, aby oczyścić skórę bez kłopotu. Micele mają tę przewagę, że wyłapują zanieczyszczenia niczym magnes, wiążą je i usuwają ze skóry bez konieczności pocierania i podrażniania. To delikatność i skuteczność w usuwaniu makijażu oraz oczyszczaniu cery z nagromadzonych w ciągu dnia zabrudzeń.

Micele w szamponach do włosów

Z drugiej strony mamy micelarne szampony do włosów, które zawojowały naszą pielęgnację również z uwagi na ich skuteczność i delikatność. Eliminują jeden z najczęstszych problemów pojawiających się przy myciu włosów standardowymi produktami, a konkretnie podrażnienia. Warto wiedzieć, że micele oczyszczają skórę głowy łagodnie i bez przesuszania, co robią klasyczne środki myjące w szamponach. To oznacza, że dobry szampon o formule micelarnej to rozwiązanie perfekcyjne dla osób o wrażliwej skórze głowy, osób ze skłonnością do łupieżu i świądu, alergików i wrażliwców, u których dobór odpowiedniego kosmetyku to często walka o to, żeby nie tylko dokładnie umyć włosy, ale też nie zniszczyć ich i uniknąć kłopotliwych podrażnień.

Skąd mam wiedzieć, że ten kosmetyk jest micelarny?

Bardzo często micele postrzegane są jako odrębna substancja, składnik kosmetyku, który ma w jego składzie swoją własną nazwę. To niestety nieprawda. Micele to nie są dodatkowe składniki, których możemy poszukać w INCI.

Czym więc są? I skąd mamy wiedzieć, że ten produkt je ma? To raczej rodzaj formuły, sposób połączenia jego składników i działania. Formuła jest micelarna, gdy oczyszcza w sposób opisany powyżej. Nie upewnimy się więc w składzie, czy faktycznie mamy tu do czynienia z micelami. Musimy uwierzyć na słowo.