W poszukiwaniu idealnego odcienia. Jaki kolor włosów wybrać?

Nie jestem znawczynią w temacie farbowania włosów, ale wiem jedno – źle dobrany kolor to fatalna sprawa. Dlatego dzisiaj zajmiemy się tematem wałkowanym już niejednokrotnie w sieci, w którym ja też chciałabym dodać parę słów od siebie: jak dobrać idealny kolor włosów?

Zacznijmy może od tego, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze koloru włosów. I to niezależnie od tego, czy farbujemy je u specjalisty, czy robimy domową koloryzację.

Dlaczego farbowanie włosów na pierwszy lepszy kolor, który ci się spodoba, to zły pomysł?

Przypomnijcie sobie teraz, czy zawsze podoba wam się to, jaki kolor włosów mają inni? No nie. Mnie samej rzadko zdarza się obejrzeć za kimś, bo zachwycił mnie kolor włosów tej osoby. Częściej oglądam się, bo – wręcz przeciwnie – ma fatalne włosy, a kolor ją postarza albo jest niedopasowany do jej twarzy. I chyba to jeden z głównych powodów, dla których decyzja, jaki kolor włosów wybrać, jest bardzo ważna!

Dobrze dobrany, idealny kolor włosów, to gwarancja tego, że będziemy wyglądać młodziej. Nie będziemy musiały tracić czasu na makijaż, bo nasza twarz nie będzie wyglądała np. zbyt blado.

Na jaki kolor włosów powinnaś się przefarbować? Krótki poradnik dla początkujących

Jeśli jesteś na etapie decyzji, jaki kolorów włosów wybrać, to zwróć uwagę na dwie ważne kwestie. To, czy dany kolor będzie nam pasował, zależy od:

  • rodzaju karnacji (ciepła, zimna),
  • koloru oczu.

Zanim zaczniesz szukać: określ, jaką masz karnację i jaki kolor oczu. Dzięki tym dwóm informacjom będziesz w stanie zawęzić ilość opcji. Wybór idealnego koloru włosów będzie dużo prostszy.

Za chwilę przeprowadzę Cię krok po kroku przez schemat poszukiwania idealnego koloru włosów. Wbrew pozorom wcale nie jest to nic trudnego. Jeśli zwrócić uwagę na kilka aspektów, o których mówię niżej, szybko nauczysz się, jak dobrać idealny kolor włosów dla siebie. A może i dla innych!

CIEMNE CZY JASNE?

Pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę, to złudzenie optyczne. Nasz mózg często lubi nas oszukiwać, co może być kłopotliwe nawet w tak prostej kwestii jak to, jaki kolor włosów wybrać.

Zasada jest prosta: ciemne włosy uwypuklają twarz u osób o jasnej karnacji. I na odwrót: u osób o ciemnej karnacji jasne włosy będą optycznie wyszczuplały. To dlatego w niektórych fryzurach wyglądamy bardziej „pyzato”, a w innych twarz wydaje się pociągła i chuda.

RYSY TWARZY

Kolejne, na co musisz zwrócić uwagę, to rysy twarzy. Mogą być łagodne lub ostre. Od tego, jaki kolor włosów wybierzemy, zależy, czy je uwydatnimy i może jednak nieco złagodzimy. Warto pamiętać, że ciemne włosy wyostrzają rysy twarzy, a jasne zmiękczają. To proste!

Jak łatwo wybrać odpowiedni kolor włosów? Określ swój typ urody i dopasuj odcień do niej

Jesteś wiosną, latem, jesienią czy zimą? Wszystko zależy od tego, jaką masz karnację i kolor oczu. Warto to wiedzieć, ponieważ różne typy urody wyglądają lepiej lub gorzej w zupełnie różnych odcieniach włosów.

  • Wiosna (karnacja jasna o brzoskwiniowych tonach, oczy niebieskie lub zielone) powinna unikać tonów popielatych i stawiać na ciepłe odcienie np. złociste i miodowe blondy, złociste brązy, ciepłe czerwienie albo modny ostatnio truskawkowy blond.
  • Lato (różowy odcień skóry z lekko chłodnymi tonami, oczy niebieskie, zielone lub brązowe z szarymi nutami) najlepiej czuje się w srebrnych lub popielatych pasmach, które rozświetlają włosy, więc powinna wybierać platynowy blond lub popielate odcienie blondów i brązów, a unikać mahoniu, miedzi i kolorów ze złocistymi odcieniami.
  • Zima (cera jasna z niebieskimi tonami, oczy ciemnobrązowe, szare lub mroźno niebieskie) powinna ocieplać swój wizerunek głębokimi odcieniami i podkreślaniem swojej naturalnej barwy włosów np. nadając włosom niebiesko-czarny połysk, bakłażanowe lub mahoniowe refleksy.
  • Jesień (jasna skóra z brązowymi tonami i żółtą poświatą, oczy zielone, błękitne lub turkusowe) dobrze czuje się w naturalnych odcieniach np. ciepłych brązach: złocistych, miedzianych, orzechowych, ale również blondach: nie popielatych, lecz ciepłych.