Witaminy dla cery dojrzałej – A, C, E i inne, czyli alfabet młodości dla skóry

Witajcie piękne istoty:)

Wiem, że mojego bloga czytają nie tylko młode osóbki, ale również takie po 35 roku życia …i wyżej, dużo wyżej. Sama też nie należę do nastolatek, dlatego staram się, aby ten blog dotyczył wszystkich kobiet, niezależnie od wieku, koloru włosów, oczu czy skóry. Jest on dla wszystkich tych, które chcą być piękne, czują się takie i lubią dbać o siebie:) Po prostu. Moje posty są zatem skierowane do różnych grup wiekowych, dlatego dziś opowiem wam odrobinę o substancjach odmładzających skórę. Cera dojrzała bez nich nie jest w stanie się obejść… Jeśli myślicie, że będzie to historia jakiś niecodziennych i zaawansowanych składników, to niestety troszkę was rozczaruję. Pielęgnacja cery dojrzałej opiera się bowiem na dobroczynnym działaniu starych, dobrych witamin. Bez nich żadna, nawet ultra – nowoczesna kuracja lub składnik po prostu nie będą miały takiej mocy naprawczej. Witaminy dla cery dojrzałej są tym, czym woda dla ryb;)

Witaminowy oldschool 🙂 działa na skórę niezmiernie skutecznie i w tej kwestii nie zmieni się już nic. Witaminy są bowiem doskonałym spectrum odmładzającym o niezwykłej mocy. Przykład? Witamina C – energetyczny kolos, który pobudza komórki do pracy, dodaje im energii i siły potrzebnej do prawidłowej pracy i aktywuje ponad 300 enzymów komórkowych. Bierze udział niemal we wszystkich procesach anti-aging, a słynie głównie z pobudzania syntezy kolagenu.

Skóra dojrzała nie powinna lekceważyć zbawiennego i odmładzającego wpływu witamin. Warto wiedzieć, które z nich są najlepsze w profilaktyce antystarzeniowej i szukać ich w kremach i produktach do pielęgnacji.

Witaminy dla cery dojrzałej – lista

Jakie witaminy są najlepsze do cery dojrzałej? Jak działają na skórę? Oto mini – kompendium witaminowe:)

Witamina A (retinol, retinyl palmitate) – odpowiada za aktywność mitotyczną komórek skóry. Jej brak sprawia, że skóra się łuszczy i wysusza. Witamina A przyspiesza złuszczanie się naskórka. Dzięki niej skóra ma dobrą kondycję, a na jej powierzchni trudniej dopatrzeć się zmian pigmentacyjnych i przebarwień. Witamina A pobudza ponadto produkcję kwasu hialuronowego, oraz działa przeciwzmarszczkowo i uelastycznia skórę.

Witamina B2 (ryboflawina) – reguluje poziom sebum na powierzchni skóry, usprawnia pracę gruczołów łojowych, zapobiega wysuszaniu się skóry, dba o odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczność skóry dojrzałej.

Witamina E (tokoferol) – to bardzo silny antyoksydant i geniusz rozprawiający się z procesami starzenia się skóry i włosów. Witamina E nie bez powodu nazywana jest „witaminą młodości”. Wspomaga ona również inne witaminy, np. zapobiega utlenianiu się witaminy A z organizmu. Witamina E jest strażniczką pilnującą kondycji skóry: to dzięki niej skóra dojrzała jest elastyczna, jędrna i ma odpowiedni poziom nawilżenia.

Witamina C – opisana wcześniej „bojowniczka w walce o młodość” skóry. Doskonale odmładza i rewitalizuje, wyrównuje koloryt skóry i sprawnie redukuje i spłyca zmarszczki. Sprawia, że cera jest pełna młodzieńczej energii, odżywiona, napięta i jędrna. Witamina C wykazuje ponadto działanie detoksujące – wspomaga uwalnianie się toksyn i zanieczyszczeń z organizmu oraz nie pozwala zanieczyszczeniom wnikać do wnętrza.

Witamina F czyli NNKT – dobre kwasy tłuszczowe, które stoją na straży młodości, pilnując aby wszystkie procesy w komórkach skóry zachodziły poprawnie i przeciwdziałają wszelkim procesom dysfunkcyjnym. Źródłem witamin F są przede wszystkim naturalne olejki. Ich właściwości znano już w starożytności. Dziś olejki przeżywają renesans – są niezastąpione w pielęgnacji skóry dojrzałej i nieocenione w pielęgnacji włosów. Silnie odmładzają i regenerują, naprawiają wszelkie uszkodzenia w skórze, ochraniają i są silnym „żelazkiem na zmarszczki”. Naturalne olejki zawierają o wiele więcej witamin niż tylko F, dlatego stanowią silną konkurencje dla syntetycznych kosmetyków.

Witamina K – bierze udział w procesach prawidłowego krzepnięcia krwi, jest nieoceniona przy cerze naczynkowej, ponieważ ma duży wpływ na gojenie się zmian związanych z pękaniem wspomnianych naczynek. Poprawia koloryt skóry, dba o wygląd tej wrażliwej, zwiotczałej i zszarzałej. Witamina K ma właściwości rozjaśniające skórę, pomaga pozbyć się zmian pigmentacyjnych.

Zabiegi dla dojrzałej cery, czyli jak stosować witaminy?

Witaminy dla dojrzałej cery – aby sprawnie wnikały w głębsze warstwy naskórka powinny mieć wsparcie w postaci liposomów. To one transportują witaminy w głąb skóry docierając tam, gdzie trzeba i naprawiając skórę nie tylko na powierzchni. Liposomy to mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, których całe zatrzęsienie odnajdujemy w naturalnych olejkach. Maleńkie, liposomowe „transporterki” pełnią tak ważną rolę, że obecnie żaden dobry krem lub serum do skóry dojrzałej nie może obejść się bez naturalnego olejku. Kosmetyki obfitują w olejki typu: arganowy, shea, marula. Ich obecność potęguje działanie kremów anty-aging, dlatego kupując krem warto sprawdzić, czy zawiera naturalne olejki. Dobrym sposobem jest również stosowanie olejku arganowego, masła shea lub olejku z pestek malin jako bazę pod krem z witaminami. Składniki mają wówczas utorowaną drogę do głębszych partii skóry. Innym sposobem jest zakup czystej postaci witamin dla dojrzałej cery i dodanie ich do wybranego, naturalnego olejku. Stworzycie w ten sposób swoisty witaminowy „shoot” dla skóry.

Czy znacie jakieś domowe, szybkie sposoby, które włączają w pielęgnację witaminy dla cery dojrzałej? Może macie jakieś ciekawe przepisy na maseczki lub domowe peelingi? Koniecznie napiszcie mi o tym w komentarzach, mogą stać się przyczynkiem do powstania osobnego wpisu na temat pielęgnacji cery dojrzałej:) Miłego dnia!