Demakijaż olejami. Co to jest OCM? Jakie olejki do oczyszczania wybrać?

A gdyby tak połączyć demakijaż z pielęgnacją? Dzisiaj chciałabym wam opowiedzieć o OCM – Oil Cleansing Method. Co to jest? Jak zrobić demakijaż olejami? Jakie olejki wybierać do oczyszczania? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania, czytajcie 🙂

Demakijaż twarzy olejami (OCM) to sposób na skuteczne usunięciu makijażu i zanieczyszczeń z twarzy. Opiera się na zasadzie, która mówi, że tłuszcz najlepiej rozpuszcza tłuszcz.

Właśnie z tego względu do oczyszczania twarzy najlepiej używać olejków lub tłustych mleczek i płynów dwufazowych. To one najlepiej radzą sobie z makijażem wodoodpornym, któremu nie podoła płyn do demakijażu bez dodatku olejów. Przekonałam się już niejednokrotnie, że wszystko to, czego nie jest jestem w stanie zmyć normalnym płynem do demakijażu, dam radę usunąć moim ukochanym olejkiem ze słodkich migdałów. :):)

OCM to idealna metoda demakijażu dla osób, które mają delikatną i wrażliwą cerę. Tradycyjne żele do mycia twarzy mają w składzie detergenty i alkohole, które podrażniają i wysuszają. Jeśli do usuwania makijażu stosujemy naturalny olej roślinny, to nie ma mowy o podrażnieniach (chyba że mamy alergię na daną roślinę, ale to się rzadko zdarza). Olejki nie zdzierają naturalnej warstwy hydrolipidowej z naskórka, więc lepiej zabezpieczają przed utratą nawilżenia przy jednoczesnych świetnych właściwościach oczyszczających.

Trzeba do tego powiedzieć, że oczyszczanie twarzy olejami to połączenie demakijażu i pielęgnacji. Żaden płyn do demakijażu nie jest w stanie przekazać nam tak wielu składników odżywczych, co olejek. Weźmy taki np. olej ze słodkich migdałów, o którym już wspomniałam. Zawiera komplet witamin z grupy A, E, D, B, a także sole mineralne, proteiny i oczywiście kwasy omega. Ma właściwości łagodzące, spowalnia procesy starzenia się i przywraca skórze blask. Wyobraźcie sobie, jakie dobre rzeczy on robi naszej skórze, kiedy robimy nim demakijaż! 🙂

Efekty stosowania OCM:

  • Równowaga hydrolipidowa skóry twarzy.
  • Oczyszczona, nawilżona i ukojona cera.
  • Zmniejszona liczba zaskórników.
  • Odpowiedni poziom wydzielania się sebum.
  • (bonus!) Wzmocnione rzęsy i paznokcie.

Rozpisałam się trochę, ale chciałabym podkreślić jeszcze raz, że OCM, czyli demakijaż olejami, to najlepszy sposób na usunięcie makijażu i nadmiaru sebum przy jednoczesnym działaniu nawilżającym, natłuszczającym i po prostu upiększającym. Sposób idealny do cery każdego rodzaju. Jak to możliwe? Olejków jest tak wiele, że każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie. Grunt to przygotowanie mieszanki olejków odpowiedniej dla swojej cery.

Jakie oleje do demakijażu?

Wyrzućcie wszystkie dotychczasowe płyny, mleczka i żele do demakijażu. Wystarczą naturalne olejki o dopasowanych do naszych potrzeb właściwościach. Postaram się opowiedzieć pokrótce, jak moim zdaniem powinna wyglądać dobra mieszanka do OCM. Przygotowanie jej to nic trudnego, ale jeśli nie chce nam się w to bawić – możemy zmywać make-up pojedynczym olejkiem. Obowiązuje pełna dowolność :):)

Moim zdaniem niezależnie od rodzaju cery w mieszance do demakijażu powinien znaleźć się olej rycynowy, ponieważ przypomina swoją budową ludzkie sebum. Doskonale wyłapuje zanieczyszczenia, ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Olejek rycynowy do twarzy nie sprawdza się jednak solo, dlatego polecam mieszać go z odpowiednim olejem bazowym. A oto proporcje, które mogą wam moim zdaniem pomóc:

  • skóra sucha – 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
  • skóra normalna – 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
  • skóra tłusta – 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego

No dobrze. Jaki olejek najlepiej wybrać jako bazowy? Wszystko zależy od potrzeb naszej cery. Warto kierować się prostą zasadą, że im bardziej tłusta cera, tym lżejszy olejek do twarzy. Dla ułatwienia zamieszczam listę:

  • olejki do demakijażu skóry suchej i dojrzałej: olej ze słodkich migdałów, olej z pestek winogron, olej rokitnikowy, olej z nasion malin, olej z ogórecznika, olej arganowy;
  • olejki do demakijażu skóry normalnej: olej z awokado, olej z orzechów laskowych, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej jojoba, olej różany;
  • olejki do demakijażu skóry tłustej: olej z orzechów włoskich, olej jojoba, olej lniany, olej sezamowy, olej brzoskwiniowy, olej ryżowy, olej sojowy, olej z pestek dyni;
  • olejki do demakijażu skóry naczynkowej: olej z ogórecznika, olej sezamowy, olej jojoba, olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów, olej pszeniczny, olej ryżowy, olej winogronowy;
  • olejki do demakijażu skóry trądzikowej: olej lniany, olej sezamowy, olej krokoszowy, olej z czarnuszki siewnej, olej herbaciany (jako dodatek).

Czyli przepis na pielęgnację i oczyszczanie skóry jest bardzo prosty – bierzemy olej rycynowy, mieszamy z wybranym olejkiem bazowym, przelewamy do pustej buteleczki i stosujemy codziennie. Jak używać olejków do demakijażu? Opowiem wam, jak robię to ja. 🙂 Na początku zwilżam twarz wodą niezależnie od tego, czy mam makijaż, czy chcę tylko umyć twarz. Buteleczkę z mieszanką olejków warto podgrzać przed użyciem np. pod strumieniem gorącej wody, ponieważ olejowanie na ciepło jest skuteczniejsze. Nabieram odrobinę oleju i myję nim twarz, robiąc przy tym delikatny masaż. Spłukuję. Resztki makijażu z oczu można zebrać zwilżonym w ciepłej wodzie i odrobinie olejku wacikiem kosmetycznym.

Przekonajcie się, że to działa! :):)