Co niszczy włosy? Będziecie zaskoczeni!

Drodzy!
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rzeczy niszczy nasze włosy. Winę zganiamy na nieodpowiedni szampon, źle dobraną maskę. Fakt, że kosmetyki mogą pogorszyć wygląd włosów, jeśli są źle dobrane, lub mają fatalny skład. Ale to tylko kropla w morzu tego, co niszczy włosy. Czasem są to z pozoru błahe czynności – poznajcie je wszystkie, by móc ich uniknąć.

Co niszczy włosy?

1# Zabiegi fryzjerskie

Myślimy często, że u fryzjera naszym włosom nie może stać się krzywda… Nic bardziej mylnego. Pomyślcie o takich zabiegach jak rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja, dekoloryzacja, zagęszczanie i przedłużanie włosów. Pamiętajcie także żeby zawsze korzystać z usług renomowanych salonów fryzjerskich, ponieważ

2# Stylizacja włosów w domu

Znacie to? Suszenie, prostowanie, karbowanie, kręcenie włosów na lokówkę, tapirowanie włosów… to zabiegi, które często robimy, gdy modelujemy włosy w domu. Niestety one wszystkie znacznie osłabiają kondycję włosów. Co możemy zrobić? Dobrym wyjściem jest termoochronny spray, który zabezpieczy je przed gorącem i zminimalizuje szkody. a tapirowania ogólnie odradzam.

3# Uszkodzenia mechaniczne

Ten punkt to rozległa lista tego, co niszczy włosy na skutek mechanicznych urazów. Należy tu umieścić zarówno wszelkie akcesoria do włosów, na przykład grzebienie o wąskim rozstawie ząbków, spinki, wsuwki, gumki jak i inne przedmioty, które podczas stosowania naruszają delikatną strukturę włosów i powodują uszkodzenia ich powierzchni. Do tej listy dołączyłabym też spanie z mokrymi włosami, ponieważ wtedy wilgotne, rozpulchnione czyli łatwiejsze na uszkodzenia włosy ocierają się o materiał poduszki – to powoduje liczne mikrourazy. Mocne tarcie włosów w ręcznik po umyciu również nie sprzyja ich kondycji i bardzo niszczy ich strukturę. Również nieodpowiednio dobrane szczotki szarpią włosy, zamiast je rozczesywać. Są one częstym powodem zniszczenia włosów. Wieloletnie doświadczenie i testowanie wielu różnych szczotek przekonało mnie, ze najlepsza będzie szczotka z włosia dzika.

4# Nieodpowiednie związywanie włosów

To może się wydać banalne, ale wszelkie ciasne upięcia, albo to, że używacie za cienkie gumki do związywania włosów, a nawet zbyt zapalczywe poprawianie kucyka, gdy gumka zsunie się z niego (czyli podciąganie jej w kierunku głowy) – to naprawdę częste powody szybkiego niszczenia włosów.

5# Nieodpowiednie mycie włosów

Och, na ten temat niestety też można by napisać epopeję: okazuje się, ze co druga osoba myje wosy w niewłaściwy sposób! Kondycję pogarsza przede wszystkim mycie włosów w gorącej lub zimnej wodzie, zbyt częste (lub za rzadkie!) mycie w stosunku do potrzeb skóry głowy, brak oczyszczania skóry głowy.

6# Czynniki atmosferyczne

Tak, wiem, że nie mamy wpływu na pogodę i silny wiatr, intensywne słońce, mróz, suche powietrze z grzejników i klimatyzację. Ale na szczęście możemy zabezpieczyć włosy na co dzień i podarować im dawkę emolientów, na przykład w postaci lekkiej, dwufazowej odżywki.

7# Ciągłe dotykanie włosów

Mówię serio. Włosy tego nie lubią. Dotykanie, przeczesywanie, poprawianie fryzury dłonią sprawia, że włosy słabną, a ponadto w mig tracą świeżość. Dlatego dajcie im trochę spokoju. 🙂

I co Wy na to? Dajcie znać, jeśli zapomniałam o jakimś ważnym czynniku, który pogarsza stan włosów!