Piramida młodości skóry – odbudowuj, odmładzaj, ochraniaj… po swojemu!

Od jakiegoś czasu z prawdziwą pasją pochłaniam wszystkie publikacje na temat pielęgnacji skóry. Chcę dowiedzieć się, jak dbać o skórę najefektywniej. Tym, czego się dowiedziałam, chciałabym podzielić się tutaj, na blogu.

Pielęgnacja skóry. Czy jest ważna?

Nie raz spotkałam się ze stwierdzeniem, że pielęgnowanie skóry jest niepotrzebne i jest wyłącznie wymysłem współczesnych koncernów kosmetycznych. Brr… brzmi trochę jak mrożąca krew w żyłach teoria spiskowa 😉

Ja jestem zdecydowaną zwolenniczką codziennej, starannej pielęgnacji. I w nosie mam tłumaczenia niektórych osób, że kiedyś nie było kosmetyków, nikt o siebie tak nie dbał i wszyscy wyglądali dobrze. Po pierwsze, nie było wtedy też tak wielu czynników, które szkodzą skórze każdego dnia (choćby detergenty, toksyny). Po drugie, nawet Kleopatra w starożytnym Egipcie kąpała się w mleku i robiła sobie makijaż, więc chyba jednak ta teoria jest daleka od prawdy.

Ignoranci mogą nie stosować żadnych kremów, olejów i masek – ich sprawa. Ja jednak polecam dbać o swoją skórę, ale oczywiście kierując się zasadą, że mniej znaczy więcej. Skóra potrzebuje naszego wsparcia, a pielęgnacja jest ważna.

Jak dbać o skórę? Proponuję… po swojemu

Zacznę od tego, że nie ma jednej, z góry określonej, uniwersalnej pielęgnacji. Warto bazować na jakichś wystandaryzowanych zasadach, ale indywidualne podejście do problemów skóry jest najważniejsze.

Dowiedz się, czego potrzebuje TWOJA SKÓRA.
A potem jej to daj np. stosując odpowiednie kosmetyki.

To, że jakiś krem rewelacyjnie działa u przyjaciółki ciotki od strony mamy (w to miejsce możesz wstawić kogokolwiek), wcale nie znaczy, że jest dobry dla ciebie. Taka wymiana kosmetykami jest dobra wyłącznie, jeśli mamy naprawdę taką samą skórę, z takimi samym problemami i żyjemy też w takich samych warunkach. Hej, to nierealne, nie ma dwóch takich samych skór!

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry

Stwórz swój plan pielęgnacji, bazując na tym, czego potrzebuje każda skóra. Dopiero tę bazę możesz wzbogacać o dodatkowe zabiegi i domowe kosmetyki, a także dopasowywać do siebie częstość i intensywność pielęgnacji.

 1. Dbaj o prawidłową fizjologię skóry (pH, warstwa hydrolipidowa).
 2. Regularnie złuszczaj martwy naskórek.
 3. Poświęcaj najwięcej czasu na dogłębne nawilżanie.
 4. Ochraniaj przed słońcem i wolnymi rodnikami.
 5. Stosuj kosmetyki zapobiegające przedwczesnemu starzeniu.

Nawilżona, zregenerowana i ochroniona skóra z pewnością będzie piękniejsza. Choć wiadomo, że w przypadku trądziku lub pękających naczynek trzeba będzie zastosować jeszcze dodatkowe środki np. antybakteryjne (do zlikwidowania wyprysków) lub wzmacniające naczynia krwionośne. I właśnie to oznacza zindywidualizowanie codziennej pielęgnacji 🙂

Piramida młodości skóry. Co jest najważniejsze?

Niektóre z działań w pielęgnacji są ważniejsze, a inne są ich dopełnieniem. Piramida młodości skóry, na którą trafiłam w jednej z książek, świetnie to obrazuje. A wygląda ona tak:

 • podstawa piramidy – odbudowa,
 • środek piramidy – antyoksydacja i ochrona UV,
 • wierzchołek piramidy – odmładzanie.
 • Odbudowa – jest najważniejsza, jest filarem, bez którego nic się nie uda. Najprędzej zadbamy o młodość i zdrowie swojej skóry, kiedy ją oczyścimy (zapewnimy odpowiednie warunku do odbudowy komórkowej) i zregenerujemy. Na tym etapie ważne jest regularne złuszczanie naskórka, dbanie o prawidłową pracę gruczołów łojowych i odbudowanie bariery wodno-lipidowej, która zapobiega utracie wody ze skóry. To właśnie odbudowa jest podstawą, ponieważ nie da się odmłodzić osłabionej i wciąż „chorej” skóry.
 • Ochrona – to drugi poziom, który możemy wprowadzić, dopiero gdy zregenerujemy skórę. Wtedy możemy zadbać o ochronę przed wolnymi rodnikami (czyli musimy wprowadzić produkty antyoksydacyjne), a także słońcem. Niezwykle ważne dla każdego rodzaju skóry jest stosowanie filtrów UV, ponieważ to właśnie słońce najbardziej przyspiesza starzenie się skóry. Dobry filtr pochłonie lub odbije promieniowanie UV, a my będziemy mogli zachować skórę w zdrowiu i pięknie – bo jedno drugim idzie w parze.
 • Odmładzanie – znajduje się na samym szczycie piramidy, co oznacza, że jest ważne, ale nie najważniejsze. Stosowanie kosmetyków odmładzających nie ma żadnego sensu, kiedy nie zadbamy wcześniej o odbudowę i ochronę naszej skóry. Działanie anti-age jest dopełnieniem całej pielęgnacji, ponieważ wzmacnia komórki skóry i stymuluje je do odnowy. Kolagen i elastyna, które mogą przedwcześnie uciekać ze skóry, zostają wzmocnione i pobudzone do działania właśnie na etapie odmładzania.

To proste zasady, które poprowadzą Cię wprost do pięknej i młodej skóry!